Розділ 2
ПОСТАНОВКА ЗАДАЧ ТА ВИБІР ОСНОВНИХ МЕТОДІВ ДОСЛІДЖЕННЯ
Оскільки в проблематиці промислово-фінансових груп та іпотечних систем залишилося чимало "білих плям", то це й допомогло визначити напрями та предмет даного дослідження. Відповідно до цього, головною метою роботи є розробка наукових і методичних основ проектування структур управління та діяльності КХГ як специфічних учасників інвестиційного процесу.
Реалізацію головної мети доцільно здійснювати в декілька етапів (див. рис.2.1). При цьому, оскільки ІС "КХГ - СОІБІ" передбачає щонайменше три складові, а саме: сама система, суб'єкт системи та його зовнішнє оточення, - то, очевидно, є сенс виділити три групи завдань. До першої групи автор відніс:
- розробку загальної моделі ІС "КХГ - СОІБІ";
- розробку цільової моделі ефективності ІС "КХГ - СОІБІ";
Другу групу складають питання , які стосуються власне КХГ, тобто:
- розробка концептуальних основ проектування КХГ (організаційно - функціональна модель КХГ);
- розробка алгоритму побудови структури управління КХГ за функціями;
- розробка структур управління КХГ та структурних рішень деяких елементів управління КХГ;
- розробка проектних рішень щодо організаційної перебудови вітчизняних БО.
Щодо третьої групи, то вона зорієнтована на проблеми СОІБІ і містить в собі:
- розробку концептуальних засад проектування та управління СОІБІ (структурно - організаційна модель СОІБІ);
- розробку методики структурно - функціонального проектування та управління СОІБІ;
- розробку проектних рішень щодо управління втіленням проектів в умовах СОІБІ.
Актуальність дослідження має своїм підґрунтям потребу суспільства в негайному вирішенні існуючих проблем галузі на основі впровадження прогресивних КФОСТ, що фінансуються за допомогою сучасних ринкових методик залучення інвестицій.
Рис. 2.1 Структурно-логічна схема проведення дослідження
Рис. 2.2. Види КФОСТ
Крім вище зазначених груп завдань, на думку автора, є доцільним ввести в дослідження ще й четверту групу, а саме, оцінку достовірності отриманих результатів та доцільності їх впровадження.
В процесі здійснення даного дослідження автором були використані такі наукові та практичні розробки: діюча організаційна структура ВАТ "ХК "Київміськбуд""; модель ПФГ Хоми І.Б.; модель ПФГ Федоренко В.Г.; модель ПФГ Лагутіна Г.В.; модель договірної служби Вечорова В.Т.; перелік елементарних функцій управління Курганського Ю.А.; модель організації як відкритої системи Міжнародного інституту менеджменту; діюча іпотечна система ВАТ "ХК "Київміськбуд""; модель олігополії на ринку стандартизованого товару Курно-Чемберліна; модель державного регулювання Ф. та І. Стефанів.
З метою удосконалення та розвитку відповідних ідей в дані розробки були внесені такі суттєві зміни:
- ПФГ розглядається як багаторівнева юридична особа холдингового типу з широкою диверсифікацією та перехресним холдинговим ланцюгом між її суміжними рівнями управління (див. табл. 2.1);
- СОІБІ розглядається як загальноміська система, структура управління якої будується на основі модифікованого інжинірингового принципу, принципу прихованого доларового страхування з подвійною індексацією, принципу страхування через створення відповідних резервів та принципу державного впливу на ринкове визначення ціни диференційованого товару(див. табл. 2.2).
На більш детальному рівні зміни полягають в тому, що вводиться додатковий рівень управління (відділення), приватизуються всі ієрархічні рівні, повністю переробляється структура договірної служби та перелік елементарних функцій управління, тощо.
Наприкінці даного підрозділу слід відзначити, що при проведенні дослідження використовувалася ціла низка різноманітних методів, а саме:
1. системний аналіз (для всіх розробок);
2. функціонально-вартісний аналіз (для організаційно - функціональної моделі КХГ);
3. метод згладжування суперечностей (для окремих механізмів управління СОІБІ);
4. метод лінійного програмування (для цільової моделі ефективності ІС "КХГ - СОІБІ");
5. метод експертних оцінок (для оцінки достовірності та доцільності отриманих результатів);
6. порівняльний аналіз (для наближених оцінок прогресивності однієї розробки відносно іншої);
7. метод ланцюгової підстановки (для визначення ваги авторських розробок в сукупному ефекті, отриманому від їх впровадження.
Зазначені методи були обрані в зв'язку з такими причинами:
1. Об'єктом дисертації є система, а основним методом дослідження системи є, як відомо, системний аналіз.
Таблиця 2.1
Індивідуальні особливості статусу КХГ
Класифікаційна позиція (критерії).Особливості КХГ.Масштаб діяльності.Національна.Формалізованість.Неформалізована.Виробнича інтеграція.Конгломератна.Галузева приналежність.Міжгалузева з основним виробництвом у будівельній галузі.Ступінь диверсифікації.Багатопрофільна.Тип групи. Промислово-фінансова група.Спеціалізація.Універсальна.Організаційна структура.Організація на чолі з холдинговою компанією змішаного типу.Юридичний статус.Юридична особа типу ВАТ.Глибина інтеграції.Організація з повною інтеграцією.Тривалість інтеграції.Організація з довготривалою інтеграцією.Форма інтеграції.Організація з диверсифікованою. інтеграцією.
Таблиця 2.2
Індивідуальні характеристики СОІБІ як іпотечної системи
Характеристики СОІБІЗначення характеристик проектуТип системиМегапроект (див. рис. 3.2 права частина)Клас системиСистема житлових ощадних вкладів або картельна іпотека (в залежності від конкретних обставин)Склад системиДив. п.2 в табл. 1.5, а також рис. 3.2, права частина.Учасники системиІдейно-фінансова підсистема:
- Замовники - інвестори (далі - замовники);
- Вкладники - інвестори (далі - інвестори);
- Муніципальний(-ні) іпотечний(-ні) будівельний(-ні) банк(-ки) (далі - МІББ);
- Комерційні банки (може і не бути, більш того