РОЗДІЛ 2
ОСОБЛИВОСТІ ФІНАНСОВОГО МЕХАНІЗМУ
ФУНКЦІОНУВАННЯ ГАЛУЗЕВИХ ІНТЕГРОВАНИХ ВИРОБНИЧИХ ФОРМУВАНЬ
2.1. Основні передумови та специфічні ознаки інтегрованих формувань, створених в процесі комбінування діяльності підприємств
В процесі розгляду основних питань теми дисертаційної роботи в розділі 1 ми дійшли висновку, що аналіз інтеграційних формувань має поліструктурний характер, тобто здійснюється з огляду на специфіку організаційно-управлінських, виробничо-технологічних та фінансових аспектів. Слід зазначити, що в роботах багатьох авторів [3, 39, 62, 149, 170,172] досліджуються управлінські питання даної проблеми, а саме: організаційно-правові форми інтеграції об'єднань, їх статус, специфіка управління та контролю за їх діяльністю і таке інше.
Для іншої категорії наукових робіт, які мають чітко виражену галузеву спрямованість, основними напрямками є питання, які пов'язані з виробничо-технологічними аспектами функціонування таких об'єднань [35, 66, 142, 162, 163, 166]. Можна навести багато прикладів, в яких питання виробничо-технологічного спрямування пов'язують з розглядом питань створення вертикально-інтегрованих формувань в різних галузях економіки. На наш погляд, фінансова спрямованість в розгляді питань інтегрованих формувань носить досить обмежений характер.
З огляду на спрямованість інвестиційних процесів в сучасній економіці можна стверджувати, що основними формами інтеграційних формувань виступатимуть об'єднання, що створені на основі різних форм комбінування діяльності підприємств. Специфічні ознаки інтеграційних формувань, що функціонують в умовах ринкової економіки в Україні наведені в таблиці 2.1.1.
Таблиця 2.1.1
Специфічні ознаки інтеграційних формувань, характерних для умов сучасного розвитку української економіки
Основні напрямки класифікаціїДомінуюча класифікаційна ознака1. Вид господарського об'єднання Корпорація
Концерн
Холдинг
Асоціація2. Форма власності майнаКолективні
Державні
Змішані3. Рівень охоплення ринкуРегіональний4. Галузева ознакаГалузеві
Міжгалузеві5. Тип інтеграціїГоризонтальний
Диверсифікація6. Ступень диверсифікаціїБагатопрофільні7. Спосіб створенняНа добровільних засадах або шляхом консолідації пакетів акцій учасників8.Джерело фінансування Змішані ресурси
Узагальнюючи все зазначене вище, можна зробити висновок про те, що виступаючи інструментом усунення можливих диспропорцій в розвитку підприємств інтеграція виробництва, на основі комбінування їх діяльності переслідує різні цілі і визначає напрямки реструктуризації економіки в цілому. В табл. 2.1.2 нами запропонована узагальнююча характеристика інтегрованих формувань, створених в процесі комбінування діяльності підприємств.
В залежності від стратегічної мети розвитку та специфіки виробничо-технологічних зв'язків інтегрованих формувань в Україні застосовуються існуючі форми інтеграційних зв'язків, лише на перший план виходять зв'язки горизонтального характеру (тобто інтеграція в межах міністерств, відомств), а вже потім вертикальні зв'язки (що є більш характерними для об'єднань Росії).
Таблиця 2.1.2
Основні форми комбінування діяльності підприємств (компаній)
Класифікаційна ознакаФорми комбінування1.Відповідно до стратегічної мети розвитку та специфіки виробничо-технологічних зв'язків1. Горизонтальні
2. Вертикальні
3. Конгломерати2.В залежності від реалізації принципу стратегічної відповідності 1. Пов'язані (з метою придбання додаткових конкурентних переваг)
2. Непов'язані (з метою посилення відповідних фінансових показників)3.Відповідно до ролі менеджменту1. Дружні
2. Ворожі4.Відповідно до фінансових умов здійснення угод 1. З оплатою грошовими коштами
2. З розрахунком акціями:
- з фіксованою долею власності;
- на основі емісії акцій з фіксованою загальною вартістю5.За географічною ознакою1. Регіональні
2. Національні
3. Транснаціональні6.За типом інтегруючих механізмів (інтегруючих відносин) 1. Майнові (засновані на майнових відносинах)
2. Управлінські (засновані на управлінських механізмах)
В залежності від реалізації принципу стратегічної відповідності типи інтеграційних зв'язків в Україні можна представити як: пов'язані (в основному це стосується вертикальної та горизонтальної інтеграції), що переслідують мету одержання додаткових конкурентних переваг, шляхом контролю всього технологічного циклу "від виробництва до збуту" чи окремих пов'язаних виробничих процесів; та непов'язані, які досить важко оцінити, і які створюються з метою посилення відповідних фінансових показників діяльності інтегрованих формувань, що дають можливість отримати відповідні позитивні результати в майбутньому, шляхом продажу недооцінених підприємств чи можливість підвищити рентабельність виробництва в результаті залучення додаткових фінансових ресурсів (інвестицій) у дане підприємство [96, с. 74].
В сучасних умовах досить важливу роль при об'єднані відіграє рівень та ступінь реалізації менеджменту. Ось чому інтеграційні формування, що виникають в процесі комбінування діяльності підприємств, можна класифікувати в залежності від того, яким способом вони створюються. Розрізняють ворожі та дружні об'єднання (поглинання чи злиття). В сучасних умовах в Україні наведені процеси лише зароджуються, але слід зазначити, що, в основному, переважають дружні форми комбінування діяльності підприємств, перевагою яких є добровільне входження учасників до складу інтегрованого формування. Ворожі поглинання, які є основною формою інтеграції у закордонній практиці, поки що не актуальні для економіки України. Незважаючи на певні переваги дружніх об'єднань перед ворожими, вони також мають свої недоліки, що проявляються перш за все в конфлікті інтересів засновників (менеджерів) та акціонерів.
Наступною класифікаційною ознакою, що характеризують форми комбінування діяльності підприємств є способи фінансування угод.
Процеси трансформації економіки, що проходять в Україні, все частіше здійснюються на осн
- Київ+380960830922