РОЗДІЛ 2
Об'єкти та методи дослідження
2.1. Об'єкти дослідження
В дисертаційній роботі об'єктом дослідження були ПСВ ККПК та екологічний стан р. Дніпро внаслідок скиду стоків. Для цього проводився аналіз фізико-хімічного складу ПСВ ВАТ "ККПК" та води гідроекосистеми р. Дніпро внаслідок скиду стоків (в зонах водозабору та скиду, контрольному створі).
Предметом дослідження є розробка методології еколого-економічної оцінки ефективності ТПВ на локальних та загальнозаводських очисних спорудах ККПК, розробка пропозицій по її удосконаленню.
Характеристика технології промислового водоочищення ВАТ "ККПК".
ВАТ "Київський картонно-паперовий комбінат" випускає різного виду паперово-картонні вироби. Для виробництва даного виду продукції в якості сировини використовується до 80 % макулатура та до 20 % целюлоза. Вода для потреб підприємства забирається з р. Дніпро та скидається назад в великих обсягах. В цілому динаміка водоспоживання підприємства ККПК відображена на рис. 2.1.1.1.
Рис. 2.1.1.1 Динаміка водозабору та скидів стічних вод ККПК за 1999-2003 рр.*
* - в 1999 році скид перевищує водозабір через додаткове використання води з підземних водоносних джерел, а починаючи з 2000 р. почали застосовувати воду для потреб ККПК тільки з р. Дніпро.
ККПК очищує власні стоки разом зі стічними водами промвузла (19 підприємств, загальний обсяг стоків яких складає 3,5 млн.м3/рік).
Комплекс очисних споруд (КОС) ПСВ входить до складу загальновузлових споруд водозабезпечення і каналізації Трипільського промвузла, виконаного по проекту 1977 року ДПІ Укрводоканалпроект і введений в дію у 1981 році. Підприємство ККПК почало своє функціонування з 1982 року. Загальна потужність КОС СВ по проекту - 69 тис.м3/ добу.
Коротка характеристика основних джерел утворення стоків. На очисні споруди стоки подаються 3-ма окремими потоками - ПСВ ККПК, промпобутові стоки БХЗ, промпобутові стоки промвузла та населення м. Обухова.
Картон виробляється на 2-х картоноробних машинах (КРМ), папір на 2-х папероробних машинах (ПРМ). Картон виробляється 4-ьох шаровий. Кожний шар має окрему лінію підготовки маси. Підготовка маси для відливу картону і паперу виготовляється в розмольно-підготовчому цеху виробництва (РПЦ). Джерелами утворення стоків є - РПЦ, КРМ і ПРМ.
Стоки РПЦ, як найбільш забруднені, поступають для очищення на КОС. Стоки складаються в основному із рідких волокнистих відходів сортування і очищення макулатурної маси, варочних переливів маси, оборотної води, води після промивання. До стоку РПЦ додається стік крейдовальної установки (КУ) і хімцеху, що містить забруднення мінерального характеру. Стоки виробництв комбінату об'єднані в окремий потік виробничої каналізації.
Стоки БХЗ, що випускає кормовий концентрат ліпроти і дріжджі, складаються з: промивної води від посівних апаратів, ферментованих ємкостей і вакуум-випарних установок; станції варки і приготування середовищної маси; барометричних зливів із ферментерів і посівних апаратів; промивання обладнання лугом, хлорним вапном і хлораміном; побутових стоків.
Потік промпобутових стоків складається із ПСВ сторонніх підприємств і організацій, побутових стоків від населення м. Обухова, побутових стоків ККПК, забрудненого дощового стоку з території загальновузлових доріг і підприємств, промивної води від блоку доочистки, фільтрату від цеху механічного зневоднення.
Коротка характеристика технологічного процесу очистки СВ
До складу КОС входять споруди механічного очищення побутових стічних вод і стоків промвузла, ПСВ ККПК, першої ступені біологічної очистки промпобутових вод біохімзаводу (БХЗ), біологічної очистки загального потоку ПСВ, споруд по обробці і зневоднення надлишкового мулу і осаду механоочищення стоків і споруд доочистки. Технологічна схема очищення стічних вод ККПК представлена в Додатку А, а характеристика обладнання, застосовуваного для очищення стоків відображено в додатку Б. Основні параметри технологічного процесу очищення стічних вод цеху очистки СВ ККПК відображені в Додатку В. Обсяги скидів стічних вод представлені в Додатку Г. Характеристика реагентів та питомих норм їх витрат представлені в Додатку Д.
На первинних радіальних відстійниках відбувається механічне очищення стоків від нерозчинних полютантів - завислих речовин (часточок крейди, каоліну, меловальної пасти, аніоноактивного і катіоноактивного крохмалю, флокулянту, органополімерів, зіталу). Очищена вода самотоком направляється на біологічне очищення.
При біологічному очищенні суміші промислових і побутових стоків повинні відповідати вимогам по активній реакції середовища, температурі, сольовому складу, вмісту біогенних елементів. Біогенні добавки вносяться із стоків побуту і БХЗ. Для забезпечення нормального проходження процесу біоокиснення в аеротенк безперервно подається повітря і рівномірно розприділяється через отвори поліетиленових труб.
Біологічно очищена стічна вода подається насосами в резервуар нефільтрованої води блоку доочистки для наступного очищення на каркасно-засипних фільтрах. Очищена вода після блоку доочистки подається на знезараження шляхом хлорування хлорною водою.
Після доочищення на каркасно-засипних фільтрах і знезараження хлором стічні води відводяться в р. Дніпро. Випуск глибинний, розсіювальний, місце випуску - район цегельного заводу с. Халєпьє (на відстані 2 км від КОС ККПК).
Основні фізико-хімічні показники очищення ПСВ повинні відповідати нормативам ГДС (затверджені Дозволом на спецводокористування за №38/332 від 01.01.2003). Дозвіл виданий Держуправлінням екології і природних ресурсів в Київській обл. (термін дії 2003-2006рр.). Норми ГДС речовин та затверджені властивості стічних вод ВАТ ККПК в Канівське водосховище представлені в Додатку Ж. Норми режиму промислового водоочищення представлені в Додатку З.
Щороку зростає продуктивність підприємства і, відповідно, - суми збору за спеціальне водокористування, плата за скид полютантів у водний об'єкт (Додаток