РОЗДІЛ 2
ОСОБЛИВОСТІ ПОРУШЕННЯ КРИМІНАЛЬНОЇ СПРАВИ І ПОЧАТКОВОГО ЕТАПУ РОЗСЛІДУВАННЯ ПІДРОБЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ ТА ЇХВИКОРИСТАННЯ У СФЕРІ ПІДПРИЄМНИЦИВА
2.1. Аналіз первинного матеріалу про злочин і порушення кримінальної справи
Порушення кримінальної справи як об'єкт вивчення правових наук є багатоаспектним поняттям і в нього вкладають декілька смислових значень [228, с. 26]. У криміналістичній методиці порушення кримінальної справи розглядається як певний етап діяльності слідчого, на якому не тільки приймається важливе процесуальне рішення [229, с. 20], але й закладаються перспективи досудового розслідування, пов'язані з формуванням сприятливих слідчих ситуацій [230, с. 55-56].
Порушення кримінальної справи про підроблення і використання підроблених документів у сфері підприємництва має свої особливості. На специфіку діяльності слідчого у цій стадії впливають такі фактори: особливість сфери, в якій вчиняється економічний злочин; особливість предмета злочину; наявність різної кримінально-правової кваліфікації діянь зі схожою криміналістичною характеристикою; зв'язок підроблення документів з вчиненням злочинів проти власності і злочинів у сфері господарської діяльності.
Сфера, в якій вчиняються злочини має певний вплив на збір первинного матеріалу та перевірку інформації про злочин. Вона обумовлює джерела надходження інформації про злочин, що в свою чергу впливає на її якість та порядок отримання.
У зв'язку з цим слід відзначити, що за роки незалежності України законодавцем були вжиті заходи, спрямовані на захист суб'єктів підприємництва від необґрунтованого втручання державних органів у їх діяльність. Так, проведення позапланових перевірок господарської діяльності і примусове вилучення фінансово-господарських документів стало можливим лише за рішенням суду. Крім цього, стало неможливим проведення документальних перевірок та ревізій на суб'єктах підприємництва до порушення кримінальної справи. Особливий порядок встановлено для отримання документів, що містять банківську та комерційну таємницю. Цим було створено, з одного боку, більш сприятливі умови для підприємництва, а з іншого - ускладнило завдання правоохоронним органам.
Неабияке значення також має зацікавленість суб'єкта підприємництва в результатах перевірки інформації про злочин і розслідування взагалі. Вони можуть бути зацікавлені або незацікавлені в розслідуванні злочину і притягненні винних до кримінальної відповідальності або відноситися до цього байдуже. Ту чи іншу позицію особа займає з урахуванням власних комерційних інтересів. Наприклад, для комерційного банку меншої шкоди завдасть певний фінансовий збиток, ніж втрата репутації у зв'язку з розслідуванням гучної кримінальної справи, де фігурує назва банку. Також відомі випадки, коли підприємці заявляли до правоохоронних органів щодо незаконних дій конкурентів, з метою відволікти їх від господарської діяльності і таким чином отримати комерційні переваги. Тому відношення представника суб'єкта підприємництва до результатів розслідування має суттєвий вплив на збір первинного матеріалу, зокрема на вибір тактики та способу отримання документів - речових та письмових доказів.
Особливість предмета злочину проявляється у декількох аспектах. По-перше, це різноманітність носіїв документальної інформації: папір, електронна форма, пластик. По-друге, джерелом інформації про підроблення документів і використання підроблених документів часто є інші документи. По-третє, документи - джерела доказів можуть бути швидко знищені або замінені іншими (фіктивними).
Різна кримінально-правова кваліфікація діянь з однаковою криміналістичною характеристикою (підроблення документів і використання підроблених документів) тягне за собою суттєві відмінності у складі первинного матеріалу, на підставі якого порушується кримінальна справа за ознаками певної статті КК (ст. 200, 358, 366 КК). Наприклад, при зборі первинного матеріалу щодо службового підроблення, крім підтвердження факту наявності неправдивих даних в документі, важливими є дані щодо службового статусу підозрюваного, його службових обов'язків, а також щодо існування суб'єкта підприємництва та його організаційно-правового статусу.
Зв'язок підроблення документів з вчиненням злочинів проти власності і злочинів у сфері господарської діяльності суттєво впливає на збирання первинного матеріалу і прийняття рішення щодо порушення кримінальної справи. Так, при виявленні документа з ознаками підроблення, додатковим завданням є встановлення умислу на його використання чи обставин його використання, в залежності від конкретної ситуації. Під час такої перевірки, як правило, встановлюються ознаки основного корисливого злочину. І навпаки, при перевірці інформації про корисливий злочин можуть виявлятися факти підроблення документів і їх використання. У таких випадках первинний матеріал має містити приводи і підстави щодо корисливого злочину та щодо підроблення і використання підробленого документу, оскільки вони виступають елементами одного злочинного механізму. У зв'язку з цим слідчий під час аналізу первинного матеріалу і прийняття рішення щодо порушення кримінальної справи може стикнутися з проблемою черговості порушення кримінальної справи про підроблення документів та основний злочин.
Вивчення матеріалів кримінальних справ і анкетування слідчих показали, що кримінальна справа про підроблення документів порушувалася після порушення кримінальної справи про основний злочин у 50% випадків, разом зі справою про основний злочин - у 35% випадків і до порушення справи про основний злочин - у 15% випадків. На нашу думку, при прийняті рішення щодо черговості порушення кримінальної справи про підроблення документів і основного злочину слід враховувати такі фактори: необхідність негайного взяття під варту підозрюваного; необхідність негайного проведення невідкладних слідчих дій, спрямованих на отримання доказів, виявлення майна, здобутого злочинним шляхом; час, який було затрачено на проведення дослідчої пере