Розділ 2
ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДРОЗДІЛІВ
ЮРИДИЧНОЇ СЛУЖБИ ОРГАНІВ ВНУТРІШНІХ СПРАВ
2.1. Загально-правова робота підрозділів юридичної служби
органів внутрішніх справ
В умовах становлення України як правової держави великого значення набуває чітке виконання правових норм в усіх ланках і сферах суспільних відносин.
Як правильно пише В.В. Лазарєв, "матеріалізації ідеї правової держави повинна передувати робота людського духу, що перетворить світогляд суспільства й окремої особистості. Якщо культура, право, демократія не стануть індивідуальними цінностями - ні про яку правову державу не варто й думати" [91, с. 385].
Тому одним із головних завдань юридичної служби органів внутрішніх справ є викорінювання правового нігілізму, виховання у громадян і посадових осіб шанобливого ставлення до закону і його приписів, формування в них такої правосвідомості, при якій тверде й неухильне прагнення до правомірної поведінки було б змістом і нормою їхньої життєдіяльності.
Як справедливо відзначає В.І. Новосьолов, вивчення законодавства працівниками апарата керування - одна з найважливіших попереджувальних (превентивних) заходів у справі зміцнення законності. У зв'язку з цим важливо виробити й послідовно здійснювати систему юридичної підготовки кадрів апарата управління, у першу чергу, керівників органів управління і їх структурних підрозділів [20, с. 22-23].
Правове виховання містить у собі пропаганду права, сприяння формуванню правильного розуміння його сутності й призначення, вироблення звички дотримуватися законів та інших правових актів (особливо, що встановлюють обов'язки особи), уміння правильно використати чинні правові норми в інтересах держави, суспільства, колективу й особи [92, с. 21].
Пропаганда правових знань, своєчасна інформація про прийняті закони й постанови, постійне роз'яснення й ознайомлення із чинним законодавством - прямий і найважливіший обов'язок юридичної служби підприємства. Профілактичне значення цієї роботи важко переоцінити [93, с. 37]. Дане твердження повною мірою стосується і діяльності підрозділів юридичної служби органів внутрішніх справ України, тому що, на нашу думку, більшість порушень законності допускається через незнання правових норм, а не через наміри посадових осіб, що їх застосовують.
Відповідно до Типового положення про підрозділи юридичного забезпечення органів внутрішніх справ України [14], визначаються такі їх функції в галузі пропаганди законодавства та надання юридичної допомоги:
- участь у розробці і реалізації програми підвищення рівня юридичних знань особового складу, проведенні семінарів та інших форм навчання з правових проблем у системі службової підготовки;
- організація в системі органів внутрішніх справ лекцій і бесід з правової тематики, консультацій і роз'яснень законодавства;
- створення і оформлення кабінетів (кутків) правових знань, стендів та іншої наочної інформації з актуальних юридичних питань і нових законодавчих актів;
- розробка формалізованих документів, що спрощують нормотворчий процес;
- юридичне консультування працівників органів внутрішніх справ з правових питань службової діяльності.
Якісне виконання вищезгаданих функцій підрозділами юридичної служби органів внутрішніх справ сприятиме підвищенню рівня правових знань серед працівників органів внутрішніх справ, що в свою чергу позначиться відображатися на рівні законності та дисципліни в органах внутрішніх справ.
Успішна реалізація законів і підзаконних актів в діяльності органів внутрішніх справ багато в чому залежить від того, як організовано їх вивчення і роз'яснення, наскільки керівники органів внутрішніх справ, підприємств та установ системи МВС України інформовані про практику застосування законодавства. Здійснення правової реформи в Україні, необхідність суворого дотримання законності в діяльності всіх органів, підприємств і організацій у державі і установ, підприємств та організацій системи МВС України, зокрема, вимагають підвищення рівня правових знань посадових осіб органів внутрішніх справ України та їх структурних підрозділів.
У зв'язку з цим юридична служба органів внутрішніх справ повинна ширше брати участь в організації і проведенні семінарів, інших занять із правових питань з працівниками міністерства, у підвищенні рівня правових знань керівників і спеціалістів органів внутрішніх справ відповідно до пп. 8.14. Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації [13]. Цілеспрямоване та комплексне правове навчання сприятиме поліпшенню правової роботи, зміцненню законності.
Здобуття юридичної освіти є фундаментом професіоналізму для працівників органів внутрішніх справ, але оволодіння навичками правозастосовної діяльності потребує повсякденної праці, яка полягає в ознайомленні і вивченні законодавства і нормативно-правових актів, коментарів і оглядів, наукових розробок і судової практики та ін. У зв'язку з цим працівники юридичних служб органів внутрішніх справ, з метою підвищення рівня юридичних знань особового складу, беруть активну участь у проведенні семінарів та інших форм навчання з правових проблем у системі службової підготовки, організовують проведення лекцій і бесід з правової тематики, консультацій і роз'яснень законодавства.
Крім цього, в органах внутрішніх справ діє система підвищення кваліфікації працівників, у тому числі і працівників юридичних служб органів внутрішніх справ, яка має плановий характер. Періодично, як правило один раз у 3-5 років, на базі Міністерства внутрішніх справ України або вищих навчальних закладів системи МВС України організовуються курси, де працівники органів внутрішніх справ підвищують свій професійний рівень, ознайомлюються з новинками науки і техніки, обмінюються досвідом, налагоджують ділові стосунки. У роботі таких курсів беруть участь досвідчені і висококваліфіковані працівники центрального апарату МВС У