РОЗДІЛ 2. Проблеми та напрями вдосконалення інституційного середовища як чинника зростання економіки України
2.1. Інституційні фактори економічного зростання
в адміністративно-командній економіці 98
2.2. Порівняльний аналіз стратегії інституційних реформ у пострадянських країнах та їх впливу на економічне зростання цих країн 119
2.3. Роль інституційних факторів у розвитку
приватного сектору в Україні 150
2.4. Перспективи впливу інституційного середовища на розвиток
вітчизняної економіки 166
2.5. Висновки до другого розділу 187
ВИСНОВКИ 190
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 197
ДОДАТКИ 210
ВСТУП
Підвищення рівня життя народу та розв'язання багатьох інших проблем вимагає пришвидшення економічного зростання, яке є стратегічною метою кожної держави. Упродовж 90-х років обсяг національного продукту у вітчизняній економіці скорочувався, що спричинило зниження реальних доходів населення, зменшення видатків на розвиток соціальної сфери, охорону довкілля, оборону тощо. Усе це різко актуалізує проблему факторів економічного зростання в умовах ринкової трансформації економічної системи України.
Одним із важливих чинників економічного зростання є інституційні фактори. Проблеми інституційних факторів економічного зростання не є новими для економічної науки. У вітчизняній та зарубіжній літературі існує чимало праць, присвячених їх вивченню. Особливу роль інституційного середовища в економічному зростанні підкреслювали такі видатні економісти, як А.Сміт, Д.Рікардо, Дж.С.Міль, К.Маркс, М.Туган-Барановський, Т.Веблен, М.Вебер, Дж.Кейнс, Й.Шумпетер та ін.
Усі провідні школи та напрями економічної думки другої половини XX ст. приділяють значну увагу ролі інституційних факторів в економічному зростанні. Вагомий внесок у розвиток інституційних ідей зробили Дж.Стігліц, Дж.Б'юкенен, Р.Коуз, Д.Норт, Дж.Гелбрейт, О.Вільямсон, Г.Бекер, Дж.Ходжсон, Г.Манків, Л.Нельсон, Я.Корнаї та ін.
Наприкінці XX ст. економічна наука приділяє значну увагу інституційному середовищу в перехідних економіках. Серед вітчизняних дослідників цієї проблеми слід назвати Д.Авдюшкіна, В.Геєця, А.Гальчинського, І.Давидову, С.Злупка, П.Єщенка, І.Малого, Н.Зверякова, В.Кваснюка, І.Лукінова та інших.
Аналізу інституційного середовища в умовах переходу до ринку присвячені також дослідження зарубіжних учених Л.Бальцеровича, М.Домбровскі, А.Нуреєва, А.Олійника, А.Ослунда, В.Радаєва, Дж.Сакса, А. Шастітко та інших.
У вітчизняній економічній літературі питання, пов'язані із інституційними факторами та їх впливом на економічне зростання загалом найчастіше висвітлюються і полемізуються на сторінках наукових журналів "Економіка України", "Фінанси України" та у періодичних виданнях "Інвестиційна газета", "День", "Дзеркало тижня", "Україна Business" та деяких інших. Водночас не всі аспекти цієї складної і багатогранної проблеми з'ясовані та отримали належне наукове обгрунтування, зокрема в умовах перехідної економіки.
На сучасному етапі ринкової трансформації економіки України є потреба подальшого вивчення впливу інституційних факторів на розвиток вітчизняної економіки. Передовсім слабо досліджено вплив інституційного середовища на поведінку економічних суб'єктів у перехідній економіці, а відтак на економічне зростання. Детально не проаналізовано місце і роль інституційних факторів у розвитку приватного сектору в Україні. Є потреба у глибшому порівняльному аналізі інституційних реформ у пострадянських країнах. Поза увагою економістів залишились окремі питання, пов'язані з інституційним середовищем в адміністративно-командній економіці та його впливом на економічне зростання.
Усе це зумовило вибір теми дисертаційного дослідження, обгрунтування її мети, цілей, завдань, а також логіку викладення матеріалу.
Мета і завдання дисертаційного дослідження. Метою дисертаційного дослідження є аналіз інституційних факторів економічного зростання в умовах ринкової трансформації економіки України.
Для досягнення визначеної мети у дисертації поставлено такі завдання:
> визначити сутність і зміст процесу економічного зростання, складові фактори та загальний механізм його здійснення, а також з'ясувати інструментарій дослідження;
> дослідити сутність соціально-економічних інститутів та визначити механізми їх розвитку і впливу на економічні процеси;
> здійснити ретроспективний аналіз впливу інституційного середовища на економічне зростання в командно-адміністративній системі;
> з'ясувати причини падіння обсягу національного виробництва у 90-х роках та встановити вагу у цьому процесі інституційних чинників;
> проаналізувати вплив макроекономічної політики та інституційного середовища на економічне зростання в умовах перехідної економіки;
> дослідити роль інституційних факторів у розвитку приватного сектора в Україні;
> провести порівняльний аналіз стратегії інституційних реформ у пострадянських країнах та їх впливу на економічне зростання цих країн.
Предметом дисертаційного дослідження відповідно до поставленої мети та завдань є напрями, особливості та закономірності становлення інституційного середовища як чинника зростання економіки в умовах переходу України до ринку.
Об'єктом дослідження є інституційне середовище вітчизняної економіки у перехідному періоді.
Теоретичною та методологічною основою дисертаційного дослідження стала система законів та принципів, розроблених економічною теорією стосовно функціонування економічних інститутів та зростання національної економіки.
Дисертаційне дослідження ґрунтується на системному підході до вивчення ролі інституційного середовища в економічному зростанні. Для вирішення поставлених у роботі завдань використані різноманітні загальнонаукові та спеціальні методи дослідження. Серед них методи наукового абстрагування, аналізу та синтезу, окремі статистичні методи, зокрема зіставлень та групувань, динамічних порівнянь, регресійний аналіз, графічний і табличний методи, порівняльни