РОЗДІЛ 2
ОСНОВНІ АРХІВНІ ЗІБРАННЯ,
ПУБЛІКАЦІЇ ТА КЛАСИФІКАЦІЯ ДЖЕРЕЛ
З СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ ІСТОРІЇ МІСТ ПІВДЕННОЇ УКРАЇНИ
2.1. Основні архівні зібрання документів
Основний корпус документів із соціально-економічної історії південноукраїнських міст останньої чверті XVIII ст. - 1853 року зосереджений у Центральному державному історичному архіві України в місті Києві (ЦДІАК України), Інституті Рукопису Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського НАН України (ІР НБУ), Державному архіві при Раді Міністрів Автономної Республіки Крим (ДААРК), в державних архівах Херсонської, Одеської, Миколаївської, Дніпропетровської, Запорізької областей та міста Севастополя, Дніпропетровському історичному музеї ім. Д. І. Яворницького, Російському державному архіві давніх актів (РДАДА), Російському державному військово-історичному архіві (РДВІА), Російському державному історичному архіві (РДІА м. Санкт-Петербург).
У ЦДІАК України документи з соціально-економічного розвитку міст регіону останньої чверті ХVІІІ ст. - 1853 року зберігаються в шести фондах. У фондах Новоросійської губернської канцелярії (Ф. 1820) та Новоросійського губернського правління (Ф. 1939) знаходяться лише п'ять справ, що мають відношення до теми дослідження. У фондах Катеринославського губернського магістрату (Ф. 740) та Катеринославського міського магістрату (Ф. 1585) містяться переважно матеріали судових справ. Виключення становлять лише три справи справочинного характеру. Фонд Ольгопольської ратуші (Ф. 940) складається зі ста вісімдесяти справ, більшість з яких містять матеріали про запис до соціальних груп населення міста. У фонді Кіно-мікро-фото документів (Ф. 11) маємо значну колекцію документальних матеріалів, яка утворилась у процесі підготовки "Історії міст і сіл Української РСР". Серед справ фонду виділяються: 1) звіти губернаторів; 2) описи губерній кінця ХVІІІ століття; 3) межові книги.
Значна кількість документів зосереджена у зібраннях ІР НБУ. Перш за все - це матеріали фондів Одеського товариства історії та старожитностей (Ф. V), Історичних матеріалів (Ф. ІІ), Фортеці святої Єлизавети (Ф. ІХ), Н. Полонської-Василенко (Ф. 42) та Я. Новицького (Ф. 202).
Серед матеріалів фонду Одеського товариства історії та старожитностей особливу цінність становлять описи фортець Дніпровської лінії кінця 70-х - початку 80-х років XVIII століття, описи міст Азовської губернії, камеральний опис Криму 1798 року, відомості про історію міст 1738 - 1799 років, документи про пільги портовим містам Одесі та Феодосії, а також колекція матеріалів похідної канцелярії Г. Потьомкіна. Частина цих документів була опублікована на сторінках "Записок Одеського товариства історії та старожитностей".
Справи Олександрівської ратуші, які зосереджені у фонді Історичних матеріалів Інституту Рукопису становлять унікальне та найбільш повне зібрання документів органів міського самоврядування, що збереглися. Вони дозволяють реконструювати систему справочинства ратуші та напрямки потоків документів, дослідити торгівлю та промисловість міста. Цінність представляє звітна документація ратуші, що складалась на вимогу казенної палати, генерал-губернатора та його канцелярії. Це, зокрема, відомості про ярмарки, промислові заклади, населення; щорічний розпис доходів та розходів міста. Справи про оселення в невеликих містах Катеринославської губернії втікачів, колодників, іноземців, військових, що відкладались впродовж першої половини ХІХ століття, допомагають з'ясувати деякі особливості урядової політики по відношенню до міст.
Документи фонду Фортеці святої Єлизавети з проблематики, яка нами досліджується, за походженням становлять дві групи: а) сенатські укази, ордери й промеморії; б) рапорти та звіти комендантів фортеці про цивільні справи. Перша група документів значно переважає останню.
Оригінали багатьох документів з історії південноукраїнських міст зберігаються у фонді Н. Полонської-Василенко, які у 20-х роках ХХ століття були передані Н. Полонській-Василенко з Дніпропетровського крайового архіву. На особливу увагу заслуговують матеріали, що стосуються адміністративного устрою Таврійської області у 1784 році та накази Катерини ІІ з питань організації фабрик і заводів у містах південного краю.
Автографи нотаток з історії Нікополя, бібліографічні нотатки з історії Катеринослава та історії Олександрівська знаходяться в особистій колекції документів Я. Новицького. Вони дозволяють реконструювати розвиток регіональних історичних студій початку ХХ століття, з'ясувати методи роботи автора з джерелами та рівень його обізнаності в історіографії питання.
Зібрання ДААРК представлені документами фондів Таврійського обласного правління (Ф. 799), Катеринославського й Таврійського обласного генерал-губернатора (Ф. 801), Таврійського губернського правління (Ф. 27), канцелярії Таврійського губернатора (Ф. 26), канцелярії Феодосійського градоначальника (Ф. 45), канцелярії Керч-Єникальського градоначальника (Ф. 162), Левкопольського повітового казначейства (Ф. 739), Бахчисарайської міської думи (Ф. 489), Карасубазарської міської думи (Ф. 169), Сімферопольської міської думи (Ф. 183), Феодосійської міської думи (Ф. 246), Ремісницької управи (Ф. 59), Карасубазарської міської ратуші (Ф. 65), Старо-Кримської міської ратуші (Ф. 67), Таврійської губернської вченої архівної комісії (Ф. 161) та матеріалами фонду В. Попова (Ф. 535).
Серед матеріалів фонду Таврійського обласного правління знаходяться справи на право отримання статусу мешканців міст, ревізькі сказки мешканців м. Бахчисарая.
Фонди Катеринославського й Таврійського генерал-губернатора, Таврійського губернського правління, канцелярій Таврійського губернатора, Феодосійського та Керч-Єникальського градоначальників представлені законодавчими та актовими документами, що стосуються розвитку торгівлі, промисловості, відкриття органів міського самоврядування, запису до різних верств міського населення. Матеріали фондів містять і обліково-статистичні документи, зокрема відомо
- Київ+380960830922