РОЗДІЛ 2
УПРАВЛІННЯ ПРОЦЕСОМ ФОРМУВАННЯ ТА ВИКОРИСТАННЯ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ НА ОСНОВІ ЛОГІСТИЧНОГО ПІДХОДУ
2.1. Сутність і зміст логістичного підходу до управління фінансовими ресурсами підприємств
Фінансові ресурси підприємств є джерелом формування матеріальних, трудових та інформаційних ресурсів, тому процес управління фінансовими ресурсами підприємств слід розглядати в комплексі з іншими видами ресурсів, що можливо лише за умови логістизації виробництва.
Потреба в наукових підходах та практичних методах логістики співпала з початком переходу України до ринкових відносин. На Заході логістика набула ширшого розвитку, ніж в Україні, там створені і успішно функціонують багато логістичних співтовариств, організацій, асоціацій, інститутів, найбільш відомі з яких є Американське товариство проблем управління виробництвом і запасами, Американське товариство транспортування і логістики, Американська рада з управління логістикою, а в Європі - це інститут логістики і управління дистриб'юцією (Великобританія), Англійська Національна рада з управління розподілом, Центр логістики (Іспанія), Французька асоціація логістики у виробництві (Франція), асоціації логістики в Голландії, Італії, Германії, Фінляндії, Швейцарії та ін., які входять до Європейської логістичної асоціації (ЄЛА). За кордоном випускається велика кількість всесвітньо відомих періодичних видань з логістики .
В Україні, хоча періодично й виходять фахові видання, але вони більш відомі в наукових колах, ніж в "виробничих", тобто проблема в тому, що ці видання майже не відомі на рівні підприємств. Крім того, з одного боку розвитку логістики перешкоджає складна економічна ситуація в Україні, з іншого ж боку її поліпшення є метою логістизації виробництва. Розвитку логістики в Україні перешкоджають: по-перше складна соціально-економічна ситуація, яка зовсім не сприяє впровадженню нових для менеджерів, підприємців логістичних ідей.
По-друге, тривалий час недооцінювалась роль сфер фінансування, постачання, збуту. Сфера збуту значно відставала в своєму розвитку від сфери виробництва, оскільки в часи командно-адміністративної економіки підприємства не повинні були шукати ринки збуту для своєї продукції. В погоні за виконанням планових показників страждала якість продукції.
По-третє, в Україні рівень розвитку інфраструктури економіки значно нижчий від середнього світового рівня (недостатньо розвинуті структури фінансового ринку).
Нестабільність економічного розвитку України, втрата підприємствами господарських зв'язків та необхідність їх відновлення обумовили доцільність створення на підприємствах логістичних систем. Будь-яка наука починається з визначення основних категорій і понять. Ґрунтуючись на роботах вчених, які досліджували історію розвитку логістики ?35,60,125,134,139,147?, слід зазначити, що семантика слова логістика виходить з стародавньої Греції, де воно означало "мистецтво рахувати". Далі історично прослідкуються два трактування цього терміну. Перше пов'язане з використанням логістики в військовій сфері. А бере початок військова логістика в Римській та Візантійській імперіях (9 ст.). Друге трактування терміну логістика в значенні математичної логіки використовувалась в роботах знаменитого німецького математика Г. Лейбніца.
Логістика, як наука і як інструмент бізнесу почала формуватись на початку 1950 х років в США. Сьогодні такі автори, як М.П. Гордон, А.І. Семененко, А.А. Смєхов, О.А. Новіков, С.В. Дороніна, М.Є. Залманова ?35,58,59,60,79,135, 138,139? зводять логістику до управління матеріальними потоками. Дещо розширене трактування поняття "логістика" (як управління матеріальними і інформаційними потоками) дають такі економісти, як Б.А. Анікіна, А.В. Литвиненко, Б.К. Плоткін ?93, 125?.
На думку деяких авторів [136]: "Логистика - это интегральный инструмент менеджмента, способствующий достижению стратегических, тактических или оперативных целей организации бизнеса за счет эффективного с точки зрения снижения общих затрат и удовлетворения требований конечных потребителей к качеству продуктов и услуг управления материальными и (или) сервисными потоками, а также сопутствующими им потоками информации и финансовых средств". В цьому визначенні присутні як матеріальні, так і інформаційні та фінансові потоки. Останнім відводиться другорядна роль, тобто вважається, що вони є супроводжуючими по відношенню до матеріальних потоків. В правильності такого твердження можна сумніватись, адже в залежності від того, які потоки ставити в центрі уваги, всі інші будуть мати другорядне значення. Такий підхід щодо пріоритетності матеріальних потоків наявний і в зарубіжній логістичній школі. Так Голова правління Німецького федерального об'єднання з логістики вважає, що це основна функція управління і контролю матеріалопотоків, як в середині фірми, так і поза нею. Англійська Національна рада з управління розподілом трактує логістику як об'єднання двох або більше видів діяльності з метою впровадження, планування і спостереження за рівнем сировинного потоку, запасами, незавершеним виробництвом, кінцевою продукцією на шляху від її вироблення до споживання. Американська рада з управління логістикою вважає, що логістика - це процес планування, реалізації і управління ефективним рухом і зберіганням сировини, матеріалів, незавершеного виробництва, готової продукції та пов'язаної з усім цим інформації з пункту надходження в пункт споживання з метою забезпечення відповідності вимогам споживача.
Найбільш демократичним в цьому відношенні є таке трактування логістики [88]: "Логістика - це наука про оптимальне управління матеріальними, інформаційними та фінансовими потоками в економічних адаптивних системах із синергічними зв'язками". В вітчизняній літературі зустрічаються назви: промислова, промислово-комерційна, комерційна, закупівельна, транспортна, розподільча, підприємницька логістика ?58,59,94-96,104,112-117,134,136, 138,139?. Найбільша увага в логістиці приділяється матеріальним та і
- Київ+380960830922