РОЗДІЛ 2.
ОБ'ЄКТ, УМОВИ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ.
2.1 Об'єкт дослідження.
Дослідження з інтродукції декоративних видів родини Scrophulariaceae в Лісостеп України проводили протягом 2000-2004 рр. Насіння та вегетативно-розмножений посадковий матеріал цих рослин були отримані з колекції відділу квітниково-декоративних рослин Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка м. Київ, а також з обмінного фонду ботанічних садів Європи за ,,Делектусами". Вивчення ґрунтових однорічників та багаторічників даної родини проводились в ботанічному саду "Поділля" Державного аграрного університету м. Вінниці.
Об'єктом досліджень були фенологія, морфометрія, органогенез, ряд аспектів репродуктивної біології, а саме інтенсивність цвітіння в різні проміжки генеративного періоду, життєздатність чоловічих гамет, репродуктивна здатність особин у видів та в різних сортів в межах виду, біоморфологічна та систематична структура родини в культивованій флорі України та світу.
При проведенні фенологічних спостережень фіксували основні фенофази, їх календарні строки та тривалість. Дані морфометрії використовували для вивчення морфобіологічних особливостей росту й розвитку, насамперед, формування структури рослин у видів і сортів даної родини під впливом комплексу едафо-кліматичних умов як району досліджень, так і обраної нами ботаніко-географічної зони України.
Комплекс отриманих показників використано з одного боку - як підставу для оцінки успішності інтродукції садових рослин родини ранникових в дані умови, а з іншого - як наукову базу для розробки основ агротехніки інтродукованих видів і культиварів для різних напрямків їх практичного використання в декоративному садівництві України як об'єктів насінництва або складових декоративних груп квітників різних типів з участю даних рослин та визначення місця і ролі кожної з них як факторів збагачення асортименту і поліпшення якості масового та індивідуального озеленення.
Як предмет досліджень були використані 22 види та 6 сортів, перелік яких наведено нижче.
2.2. Перелік та коротка характеристика видів і культиваторів, залучених до експерименту.
Аналіз літературних джерел показав, що досліджувані види як представники однієї родини характеризуються низкою спільних рис, насамперед, це стосується будови та функціонування квітки. В даних рослин квітки двостатеві, переважно фертильні, за винятком окремих сортів (F? гібридів) виду Antirrhinum majus L., квітки яких відрізняються стерильністю. Але в даному випадку редукція статевих функцій квітки є не природно притаманною, а штучно створеною особливістю. Оцвітина гетерохламідна, квітки зигоморфні, найчастіше двогубі (зрідка близькі до актиноморфних), зібрані в багатоквіткові суцвіття. Основні відмінності квіток - це їх розміри та забарвлення Плоди - двогнізді коробочки, що розкриваються 2-5 створками чи отворами, відмінні за формою та розмірами. Тому в короткій характеристиці садових видів ранникових, як предмету дослідження в межах поставленої теми, ми зупинимось, насамперед, на тих особливостях, за якими визначається їх відмінність від інших. В цій попередній інформації про дані рослини ми також вважаємо за доцільне для більшої повноти врахувати наявні дані про можливі і переважно використовувані варіанти їх розмноження у практиці садівництва.
В нашому дослідженні було використано 6 сортів з різних садових груп, що відмінні, насамперед, кольором квітки та розміром рослин. В їх числі:
1. Сорт Снігопад. Садова група - Рокіт (Х). Висота рослини - 70-80см, діаметр куща - 30-40 см, забарвлення квіток - біле.
2. Сорт Цвіт яблуні. Садова група - Коронете (V). Висота рослини - 60-70см, діаметр куща - 30-35 см, забарвлення квіток - рожеві з білою губою.
3. Сорт Фламе. Садова група - Каріока (III). Висота рослини - 50-60см, діаметр куща - 30-40 см, забарвлення квіток - яскраво-червоні.
4. Сорт Шарлаховий. Садова група - Корнете (V). Висота рослини - 50-65см, діаметр куща - 35-45 см, забарвлення квіток - шарлахові.
5. Сорт Ельдорадо. Садова група - Нанум грандіфлорум (VIII). Висота рослин - 40-45 см, діаметр куща - 30-35 см, забарвлення квіток - лимонно-жовті.
6. Сорт Том-Тумб. Садова група - Колібрі (IV). Висота рослини - 20-25см, діаметр куща - 35-40см, забарвлення квіток - білі.
Alonsoa meridionalis Ruis et Pav - напівкущі, які в декоративному садівництві помірної зони Землі використовуються як однорічні рослини. Характеризується червоно забарвленими стеблами, 40-60 см довжиною з супротивним листкорозміщенням. Ширина кущів - 30-40 см. Квітки шпорцеві, слабко зигоморфні, червоні та рожеві, до 2 см довжиною, зібрані в рідкі китиці.
Alonsoa іncisifolia Ruis et Pav. Відрізняється зеленим забарвленням стебел, крім того рожеві та білі квітки, й наявна здатність розвивати трохи ширші кущі, до 40-50 см. Основний спосіб розмноження обох видів - вирощування з насіння, переважно розсадою, хоча за сприятливих умов можливий посів безпосередньо у грядки відкритого грунту. Про можливість вегетативного розмноження відомості відсутні.
Asarina barclaiana Mill. - однорічна літньозелена, сланка рослина довжиною 100-150 см з дрібними стрілоподібними листками та двогубими, поодиноко розміщеними квітками (3-3,5 см) блідо рожевого або світло пурпурового кольору. В практиці садового використання розмножується, як правило, насінням, але можливе і штучне вегетативне розмноження вкоріненими живцями.
Сalceolaria tripartita L. - літньозелена однорічна напівкущова рослина висотою 30-40 см та шириною 20-50 см з цікавими пухирчастими в нижній губі квітками. Квіти жовтого кольору, довжиною 1,5-2 см, поодиноко розміщені, на довгих квітконіжках. Плід - куполоподібна коробочка, 0,8см. Розмножується насінням, в практиці квітникарства виключно розсадою.
Digitalis purpurea L - дворічна літньозимозелена рослина висо
- Київ+380960830922