РОЗДІЛ 2
УМОВИ ТА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ
Біокліматичний потенціал правобережного Лісостепу України достатній для гарантованої реалізації потенційної продуктивності середньоранньостиглих і середньостиглих сортів сої. Зокрема кількість опадів за рік коливається в межах __ 460 __ 520 мм, які випадають нерівномірно, зокрема за період з середньодобовою температурою більше +10?С __ 280 __ 320 мм, або 61% їх загальної кількості, сума ефективних температур змінюється в межах від 2600 до 2900?С, а також наявна достатня сонячна інсоляція, що позитивно впливає на ріст, розвиток та формування високого врожаю зерна сортів сої.
Проте в умовах правобережного Лісостепу України вплив технологічних прийомів, зокрема строку сівби, норми висіву насіння та доз азотних добрив на формування урожаю та якість зерна сої недостатньо вивчений. На нашу думку, дослідження цих питань є актуальним і своєчасним особливо в умовах відродження галузей тваринництва. Крім того важливою проблемою є пошук шляхів енергозбереження при розробленні сучасних технологій вирощування сої на зерно.
Оптимізація технології вирощування сої повинна передбачати раціональне поєднання факторів інтенсифікації із генетичним потенціалом сортів та використання біокліматичних ресурсів регіону.
2.1. Грунтово - кліматичні умови
Продуктивність посівів сої значною мірою залежить від агрокліматичних факторів (тепло, волога, світло), досить мінливих у часі та просторі. Тому поряд з прийомами технології її вирощування, спрямованими на покращення умов росту і розвитку рослин, необхідно враховувати особливості погодних умов регіону вирощування сої [2].
Територія, де проводилися наші дослідження, відноситься до суббореального ґрунтово-біотермічного поясу, оскільки сума активних температур (+10?С) за період квітень - вересень становить 2700 - 3000? . Клімат помірно-континентальний з нестійким зволоженням.
Середня температура повітря за 2000 - 2003 рр. становила 7,9?С, середньомісячна температура січня - 5,7?С, найтеплішого - липня __ +20,4?С. Влітку максимальна температура повітря становить __ +36 - 39?С, взимку мінімальна -30 - 37?С. Амплітуда коливань показника середньомісячної температури вказує на помірну континентальність клімату.
Перехід температур повітря через 0? відбувається весною в другій декаді березня, восени __ третій декаді листопада. Середня тривалість безморозного періоду 167 днів, максимальна - 204 дні.
Перехід в регіоні середньодобової температури через +5? навесні спостерігається на початку-в середині першої декади квітня, восени __ в кінці третьої декади жовтня на початку першої декади листопада. Весняні заморозки закінчуються в третій декаді квітня, іноді __ в першій декаді травня. Перші осінні заморозки іноді відмічалися в третій декаді вересня, тоді як за середньо багаторічними показниками __ в кінці першої декади жовтня.
Стійкий сніговий покрив відмічається з другої декади грудня, в окремі роки буває раніше. Його товщина 7-13 см. Середня глибина промерзання ґрунту 30-35 см. Розмерзання ґрунту в середньому відбувається: на глибині 10 см - в середині другої декади березня, повне - в першій декаді квітня. Прогрівання ґрунту на глибині 10 см до температури 10?С настає в кінці другої декади квітня, до 15?С - на початку першої декади травня.
Сума ефективних температур в регіоні досліджень становить 2600-2900?С, гідротермічний коефіцієнт -1,3 - 1,6, що дає можливість гарантовано формувати урожай ранніх і середньостиглих сортів сої. Річна сума опадів коливається в межах - 460 - 520 мм , які випадають нерівномірно, зокрема за період з середньодобовою температурою більше +10?С - 280 - 320 мм, що становить 61% їх загальної кількості.
За роки досліджень (2000-2003) погодні умови вегетаційного періоду можна охарактеризувати як сприятливі для вирощування сої.
З них 2000 р. за впливом метеорологічних факторів на продуктивність рослин сої відрізнявся підвищеною теплозабезпеченістю та нерівномірним розподілом опадів. В основні періоди вегетації сої вологозабезпеченість її посівів була достатньою (додаток 2). Середня температура повітря за теплий період року (квітень-жовтень) складала 14,9-15,6?, що на 1? вище норми. Аномально теплим виявився квітень (додаток А), коли середня температура повітря перевищила норму на 4?С, максимум температури повітря спостерігався в серпні і сягав 38? (22 серпня 2000 р.) (додаток А).
За рахунок підвищеного температурного фону в ранньовесняний період (квітень) ресурс тепла перевищував норму на 30-120о (норма __ 1120 __ 1250о).У цьому році опадів за квітень-жовтень випало 478 мм, що на 107 мм більше норми. Гідротермічний коефіцієнт вегетаційного періоду становив 1,5. У липні середня відносна вологість повітря становила 74 __ 80%, при середньому багаторічному значенні __ 67%, що позитивно вплинуло на формування урожаю сої.
Весна 2001 р. видалася ранньою, затяжною, дощовою, із значними коливаннями температури. Перехід середньодобової температури повітря через 0? в бік підвищення розпочався на два тижні раніше середньобагаторічного, закінчився майже на 3 тижні пізніше, з переходом середньодобової температури повітря через +15?С - 4 червня. Таким чином, тривалість весняного періоду склала 94 дні, при середньо багаторічному __ 61 день.
Температурний режим травня цього року в більшості днів був нижчим за норму, заморозки відмічалися трьома хвилями, але були менш інтенсивними. Понижена температура поєднувалась із зливовими дощами. Кількість опадів за місяць становила 59 мм (128% норми). Середня температура повітря за місяць становила 14?, що на 1,1? нижче норми (додаток Б).
Особливістю погоди літа цього року було наявність в червні понижених температур з частими інтенсивними дощами; в липні - спекотлива посушлива погода з локальними шквалами, зливами та градом; в серпні __ спекотлива й суха погода.
Червень відзначився циклонічним характером погоди, вторгненням холодного повітря. Мінімальна темпера
- Київ+380960830922