РОЗДІЛ 2
УМОВИ І МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ
2.1. Ґрунтово-кліматичні і погодні умови
Польові досліди проводили протягом 2003-2006 років у польовій сівозміні Якимівської сортодослідної станції Запорізької області з таким чергуванням полів: чорний пар, пшениця озима, ярий ячмінь, кукурудза на зерно. Ґрунт сівозміни - темно-каштановий, вміст гумусу - 3,05%. Ступінь насиченості ґрунту основами 100%, реакція розчину - слаболужна (рН=8,1); сума солей - 0,07%; вміст вбираного натрію - 1,7%; рухомого фосфору - 530 мг/кг; рухомого калію - 906 мг/кг; мінерального азоту - 17,4 мг/кг.
Середньобагаторічна сума опадів у районі проведення досліджень складає 444 мм. Тривалість посушливого періоду (з відносною вологістю повітря нижче 30%) у середньому становить до 7 днів на місяць. У середньому гідротермічний коефіцієнт поступово зменшується від квітня до вересня і становить 0,8. Безморозний період продовжується 268 днів, період з температурою понад 5?С триває 217 днів, а з середньодобовою температурою понад 10?С - 175 днів. Максимальна температура повітря влітку досягає 42?С. Значної шкоди посівам можуть заподіяти негативні температури, адже у зимовий період в окремі роки температура повітря може опускатись до -37?С при відсутності снігового покриву, бувають випадки, коли у травні температура повітря знижується до -5?С, а у вересні - до -6?С. Погодні умови за три роки досліджень за середньодобовою температурою повітря з вересня по листопад відрізнялися неістотно. За всі три вегетаційні періоди цей показник перевищував багаторічну норму на 2,3°С. Особливо посушливою була осінь 2003 року, коли гідротермічний коефіцієнт у вересні був 0,13, а у жовтні - 0,68. За вегетаційний період 2004-05 рр. кількість опадів восени перевищувала багаторічну норму на 73,6%. Вегетаційний період 2005-06 рр. був посушливим у вересні (ГТК = 0,13), але сприятливим у жовтні (ГТК = 1,83). Умови зимівлі були сприятливими в усі три роки. Мінімальна температура на глибині вузла кущіння у 2003-04 рр. становила -7°С, у 2004-05 рр. - -6,7°С, у 2005-06 рр. - -11,6°С, що набагато не досягає значення критичної температури вимерзання у вищевказані періоди, відповідно, -18,2°С; -18,2°С та -18,4°С. Висота снігового покриву за мінімальних температур на глибині вузла кущіння становила у 2003-04 рр. 5 см, у 2004-05 рр. - 6 см, у 2005-06 рр. - 17 см, що набагато перевищувало багаторічну норму 2 см. Весняні місяці усіх трьох вегетаційних періодів за сумою ефективних середньодобових температур повітря практично не відрізнялися від багаторічної норми, а вологозабезпечення було достатнім. Погодні умови у літні місяці усіх трьох вегетаційних періодів за сумою ефективних середньодобових температур повітря та волого забезпеченням у цілому також були сприятливими.
2.2. Матеріали досліджень
Антиоксидантна композиція АОК-М для передпосівної інкрустації насіння сільськогосподарських культур створена на основі дистинолу та поліетиленоксидної матриці (Марс-1) [17]. Дистинол - 2,6-дитретбутил-4-метил-фенокси-диметилсульфоксоній є комплексом іонолу та диметилсульфоксиду, який розчинений у надлишку останнього. Його отримують змішуванням іонолу з диметилсульфоксидом у співвідношенні 1,4:1 за масою і нагріванням при температурі 60±5?С до повного розчинення іонолу [203]. Необхідну концентрацію препарату одержують у два прийоми: спочатку розчиняють дистинол у суміші поліетиленоксидів, а далі отриману суміш розчиняють у дистильованій воді. Готують робочі розчини з різною концентрацією дистинолу при концентрації поліетиленоксидів 2%.
Ефективність застосування АОК-М визначали шляхом розрахунків результатів обліків та спостережень у порівнянні з контрольним варіантом, де насіння обробляли водою, а також зваріантом, де насіння інкрустувалося прилипачем Марс-1 (2%).
В експериментах використовували препарат Марс-1 виробництва Приватної виробничо-комерційної фірми "ІМПТОРГСЕРВІС" (м. Дніпропетровськ). Препарат Марс-1 рекомендовано до використання для передпосівної інкрустації насіння сільськогосподарських культур у вигляді водного розчину 2% концентрації з метою збільшення схожості та врожайності рослин [179].
Визначення оптимальних концентрацій препарату АОК-М для стимуляції ростових процесів рослин проводили з насінням озимої м'якої пшениці (Triticum aestivum L.) сортів, які відрізнялися за довжиною вегетаційного періоду.
Сорт Знахідка одеська, оригінатор - Селекційно-генетичний інститут УААН, рік реєстрації 2001, відноситься до степової екогрупи, один з найбільш скоростиглих сортів (виколошується і дозріває на 6-7 днів раніше Альбатроса одеського), сильний, напівкарликовий (висота стеблостою 85-100 см), високопродуктивний, напівінтенсивного типу.
Сорт Тіра був виведений у селекційно-генетичному інституті УААН, рік реєстрації 1997, високопластичний (висівається у всіх зонах України), середньоранній, сильний, напівкарликовий (висота рослин не перевищує 85 см), високоврожайний, інтенсивного типу.
Сорт Циганка, оригінатор - Інститут фізіології рослин і генетики Національної академії наук, рік реєстрації 1998, рекомендований для вирощування в Лісостепу та на Поліссі, пізньостиглий, цінний, середньорослий, універсального типу. Дослід проводили з насінням зі зниженими посівними якостями (схожість 82-85%).
Рослинним матеріалом для визначення впливу препарату АОК-М на патогенну мікрофлору насіння та польових дослідів слугувала озима м'яка пшениця (Triticum aestivum L.) сорту Одеська 267, оригінатор - Селекційно-генетичний інститут УААН, рік реєстрації 1997, рекомендований для вирощування у степу та Лісостепу, середньостиглий, сильний, середньорослий, універсального типу. При виборі сорту враховували його високу морозостійкість, посухостійкість та стійкість до хвороб, а також підвищену конкурентну здатність до бур'янів, що зменшувало вплив зовнішніх факторів на ріст та розвиток рослин. Головним чинником у такому разі виступає ефект передпосівної обробки насіння. З огляду на прак