РОЗДІЛ 2
УМОВИ І МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ
2.1. Грунтово - кліматичні умови
Експериментальну частину з виявлення впливу елементів технології вирощування на ріст, розвиток та формування продуктивності ріпаку ярого здійснювали шляхом проведення польових та лабораторних досліджень у короткотермінових дослідах лабораторії інтенсивних технологій зернобобових, круп'яних і олійних культур ННЦ "Інститут землеробства УААН" протягом 2004-2006 рр. на базі ДПДГ "Чабани", яке розташоване у північній частині Лісостепу.
Лісостепова зона займає центральну частину території республіки. За загальної площі, яка становить 202,8 тис.км2 або 33,6% території України, питома вага зони у виробництві валової сільськогосподарської продукції країни перевищує 42%. Зона характеризується інтенсивним землеробством, де вирощують різні сільськогосподарські культури.
Ґрунтовий покрив Лісостепу характеризується великою неоднорідністю. Найпоширенішими типами ґрунтів у зоні є ясно-сірі лісові (3,8%), сірі лісові (11,5%), темно-сірі опідзолені (13,2%), чорноземи опідзолені (23,9%), чорноземи типові (37,2%), лучно-чорноземні (2,9%), лучні (3,6%) ґрунти.
У зоні, де проводилися дослідження розповсюджені сірі лісові ґрунти, які мають понижену родючість через низький вміст гумусу, азоту, незадовільний гранулометричний склад, слабокислу реакцію середовища. Фізичні властивості сірих лісових ґрунтів несприятливі, оскільки в склад гранулометричних фракцій входить багато пилу, тому ці ґрунти запливають, утворюється кірка [132]. Це негативно впливає на повітрообмін між ґрунтом і атмосферою, засвоєння елементів живлення пригнічує процеси життєдіяльності ґрунтової мікрофлори і розвиток рослин, які вирощуються.
Зазначені ґрунти потребують поліпшення фізико-хімічних, водно-повітряних і біологічних властивостей.
Ґрунт дослідних ділянок - сірий лісовий легкосуглинковий, типовий для наведеного агрогрунтового району. з наступними агрохімічними показниками (табл. 2.1).
Таблиця 2.1
Агрохімічна характеристика
орного (0-20 см) шару ґрунту дослідної ділянки
ПоказникКількісна величинаГумус, %1,08 - 1,15рН сольове5,4 - 5,6Гідролітична кислотність, мг-екв/100 г ґрунту2,74Сума вбірних основ, мг-екв/100 г ґрунту8,6Ступінь насиченості основами, %75Легкогідролізований азот (за Корнфілдом), мг/100 грунту7,9 - 8,1Рухомий фосфор (за Чириковим), мг/100 г ґрунту11,4 - 14,6Обмінний калій (за Чириковим), мг/100 г ґрунту8,0 - 9,0 Аналіз табличних даних показує, що за основними параметрами потенційної родючості ґрунт дослідної ділянки характеризується низьким вмістом гумусу, підвищеною забезпеченістю рухомими формами фосфору і калію та низькою забезпеченістю азотом.
Для повної реалізації біологічного потенціалу сільськогосподарських культур вагоме місце займають кліматичні ресурси, адже одержувати високі врожаї можливо лише за використання їх на належному агротехнічному рівні з урахуванням особливостей погоди та клімату.
Північна частина Лісостепу України характеризується помірно-континентальним кліматом і відноситься до зони достатнього зволоження. Середньобагаторічний показник гідротермічного коефіцієнту території (ГТК) становить 1,2.
За багаторічними даними середньорічна температура повітря складає 7,2°С, за вегетаційний період - 14-14,5°С у північній частині і 14,5-16,0°С у південній. Середня температура найтеплішого місяця (липня) сягає +19,2?С, а найхолоднішого (січня) - мінус 6,3?С. Абсолютні максимуми спостерігаються в липні-серпні (+39?С), а абсолютні мінімуми - в січні-лютому ( мінус 33-34?С).
Тривалість теплого періоду року з позитивною добовою температурою повітря (t > 0°С) складає 245 днів, у тому числі тривалість вегетаційного періоду більшості сільськогосподарських культур (t ? 5°С) - 201 день, період активної вегетації сільськогосподарських культур (t ? 10°С) - 159 днів і найзабезпеченішого теплом періоду (t ? 15°С) - 109 днів. Тобто, умови вегетаційного періоду в основному сприятливі для росту і розвитку рослин ріпаку ярого.
Середня дата закінчення останніх весняних заморозків припадає на 18.04, а найпізніша - на 22.05. Весна характеризується нестійкою погодою із значними коливаннями температури повітря і випаданням опадів. Відносна вологість повітря у зв'язку з інтенсивним ростом температури вдень знижується у квітні у середньому до 53%, у травні - до 46%. У першій декаді квітня спостерігається перехід середньодобової температури через 5°С, а в третій декаді - через 10°С, і тривалість цього періоду дорівнює 160-165 днів.
Літо тепле і помірно вологе, опадів у середньому випадає 370 мм. Максимальна температура повітря літом досягає + 39°С. Така температура пригнічує ріст рослин і призводить до депресії фотосинтезу в середині вегетації.
Осінь відносно тепла - середня багаторічна температура +7,4°С. Зниження температури спостерігається в кінці жовтня, але в окремі роки плюсові температури утримуються і на початку листопада.
У зимовий період спостерігаються значні відхилення від середньої багаторічної температури повітря, яка складає - 6,3°С. В окремі роки морози досягають - 33-34°С. Сніговий покрив з'являється в середньому близько 15 - 25 листопада. Загальне число днів з сніговим покривом сягає 110. Перші заморозки відмічають у другій декаді жовтня.
За даними метеорологічної станції,середньорічна кількість опадів складає 600-610 мм з коливаннями від 405 до 925 мм за рік. Опади протягом року розподіляються нерівномірно: навесні - в квітні-травні їх випадає менше, ніж в літні місяці (червень-липень). Найбільша кількість опадів припадає на червень (66 мм) і липень (68 мм).
Для інтенсивного росту і розвитку ріпак потребує багато води впродовж усього вегетаційного періоду. При річній сумі опадів 600-700 мм він формує високу продуктивність, при 500-600 мм - задовільну, а при меншій, 400 мм, врожаї помітно знижуються [267].
Ці дані показують, що волога в зоні північного Лісостепу не є ліміт