РОЗДІЛ 2
ПЕРЕДУМОВИ ВІДРОДЖЕННЯ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА В ПЕРЕДГІРНІЙ ТА ГІРСЬКІЙ ЗОНАХ КАРПАТ
2.1. Оцінка ресурсного потенціалу сільського господарства
Оцінка передумов відродження сільськогосподарського виробництва передбачає дослідження сучасного стану та тенденцій розвитку земельних і трудових ресурсів, матеріально-технічної бази, капіталовкладень та проведення аналізу ефективності функціонування агросфери в цілому. Враховуючи той факт, що найважливішим засобом виробництва є земля, тому саме з земельних ресурсів розпочнемо оцінку ресурсного потенціалу передгірної та гірської зон Чернівецької області.
Чернівецька область займає 8,1 тис. км2. Адміністративний склад Чернівецької області поданий в дод. Т. За рельєфом та природними властивостями область поділяють на три частини: Прут-Дністровське межиріччя (рівнинна частина); Буковинське Передкарпаття (передгірна частина); Буковинські зовнішні Карпати (гірська частина). У рівнинній частині розмішені: Сокирянський, Кельменецький, Новоселицький, Заставнівський і Садгірський (міський) райони та більша частина Кіцманського району; у передгірній: Герцаївський, Глибоцький, основні частини Вижницького та Сторожинецького районів, правобережжя Кіцманського району та м. Чернівці; у гірській: Путильський район, частини Вижницького і Сторожинецького районів. Передгірна та гірська зони займають 410,5 тис. га або 50,7% від загальної території області. Слід зауважити, що межі між лісостеповою і передгірною та передгірною і гірською зонами досить умовні. Елементи лісостепу є в передгірній зоні, а елементи передгірної зони зустрічаються в гірській зоні. Узагальнена схема території Чернівецької області з поділом за рельєфом та природними властивостями в розрізі адміністративних районів подана в дод. У.
Важливою характеристикою регіону є його природно-ресурсний потенціал (мінеральні, водні, земельні, лісові, фауністичні, природно-рекреаційні ресурси). Компонентна структура природно-ресурсного потенціалу Чернівецької області подана в дод. Ф.
За рівнем забезпеченості сільськогосподарськими угіддями передгірна та гірська зони Чернівецької області належать до малоземельних (дод. Х). Площа сільськогосподарських угідь, що припадає на одного жителя села, в три рази нижча (0,74 га) порівняно із середнім показником в Україні (2,60 га). Ще гірше забезпечення орними землями. В середньому в країні на одного сільського жителя припадає 2,04 га ріллі, а в передгірній та гірській зоні - лише 0,44 га, тобто в 4,5 рази менше (дод. Ц). Така ситуація в регіоні склалася історично: велика питома вага в територіях лісів (рис. 2.1) і гір; традиційна багатодітність сільських родин.
Рис. 2.1 Лісистість станом на 01.01. 2007 р.
Джерело: власні розрахунки автора за даними Головного управління статистики у Чернівецькій області
За цих обставин у досліджуваному регіоні боротьба за землю велася постійно та спричиняла міграцію жителів Буковини в інші країни. Про що ми згадували в п. 1.2. У радянські часи переважав виїзд селян на тимчасові роботи за межі регіону. Обмеженість площ сільськогосподарських угідь має негативне значення і нині ? селяни мають найменші в Україні земельні паї. У регіоні значно вищий, ніж в середньому по Україні, рівень безробіття, тому селяни змушені виїжджати на заробітки в інші країни.
В економічному та соціальному розвитку передгірної та гірської зон важливе місце належить лісовим ресурсам, про що ми зазначали в раніше опублікованих наукових статтях [165, 166]. Якщо в цілому по Україні під лісами та іншими лісовими площами зайнято 17,6% і має місце малолісистість і лісодефіцитність, то в передгірній та гірській зоні Чернівецької області цей показник становить 48,3% (рис. 2.1) (дод. Ц).
Ліс має водорегулююче, протиерозійне, рекреаційне, кліматичне та екологічне значення. В економічному відношенні ? це одна з найважливіших галузей регіону. У соціальному відношенні ліс, лісорозведення, лісорозробка, заготівля і переробка лісосировини є важливими об'єктами використання робочої сили.
Відповідно до природних умов передгірної та гірської зон у регіоні була сформована система ведення сільського господарства. Аграрне виробництво в досліджуваному регіоні має багатогалузевий характер. Рослинництво представлене льонарством, кормовиробництвом, картоплярством, овочівництвом і в менших обсягах ? виробництвом зернових та буряківництвом. У відповідності з природно-кліматичними умовами в передгір'ї та в гірських районах основною галуззю сільського господарства залишається тваринництво. Тваринництво представлене вівчарством, скотарством та свинарством. Є можливість заготовляти ягоди, гриби, лікарські і технічні рослини, дикорослі плоди, м'ясо диких тварин, оскільки ліси агрогосподарств становлять 53,8 тис. га.
Головним засобом виробництва сільськогосподарської продукції є земля. Структура земельного фонду передгірної та гірської зон Чернівецької області по категоріях земель станом на 01.01.2007 р. наведена в дод. Щ. Загальна кількість сільськогосподарських угідь 1990 р. становила 185,4 тис. га, 2000 р. ? 171,4, а 2006 р. ? 170,6 тис. га. Зміни відбулися за рахунок включення сільськогосподарських угідь до територій населених пунктів і використання під забудову (табл. 2.1). Структури сільськогосподарських угідь та посівних площ сільськогосподарських культур відображають специфіку регіональної системи землеробства (табл. 2.1, дод. Ш, Щ, Ю, Я, АА, АБ).
Важливою передумовою відродження є те, що орна земля використовується досить інтенсивно: станом на 01.01 2007 р. у передгірній та гірській зонах Чернівецької області 94,9 тис. га або 86,4% ріллі зайнято під посівами агрокультур.
Таблиця 2.1
Структура сільськогосподарських угідь Чернівецької області, %
Назва угідьПо областіПередгірна та гірська зони області1985 р.1990 р.2006 р.1985 р.1990 р.2006 р.Всього сільськогосподарських угідь100100100100100100в т. ч: рілля72,870,971,435,262,464