РОЗДІЛ 2.
УКРАЇНСЬКО-ГРЕЦЬКІ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.
2.1. Становлення та розвиток суспільно-політичних відносин між Україною та Грецією.
Добросусідські українсько-грецькі відносини мають багатовікову історію і стійку традицію. З часом вона перетворилась в одну з домінуючих складових частин історичного процесу в Україні, сприяла визвольній боротьбі грецького народу проти османського ярма. Духовна спорідненість двох країн, скріплена православ'ям, сягає корінням в героїчну історію Візантії та Київської Русі ?243?.
Висока грецька цивілізація благотворно вплинула на розвиток державності Київської Русі, її духовної культури, а сьогодення, на думку керівників обох держав, відкриває нові можливості для збагачення славних традицій минулого ?96?.
Встановлення широких та постійних контактів на найвищому рівні між Україною та Грецією є красномовним свідченням загальної тенденції розвитку та поглиблення політичних, економічних та наукових зв'язків між двома країнами ?241,c.13?.
В контексті якісно нової політичної ситуації особливо актуальним постає питання про поглиблене вивчення витоків та перспектив розвитку взаємозв'язків народів України і Греції, економічних, культурних та наукових контактів, які спрямовані на подальший розвиток України і Греції.
Ще в античні часи мореплавці Еллади торгували з населенням Тавриди та Колхіди. Шлях "з варяг в греки" розгалуженою річною системою Східноєвропейської рівнини сприяв економічним стосункам Русі та Візантії. Яскравою сторінкою в історії українсько-грецьких контактів стали культурні зв'язки XVII-XIX ст. Діяльність грецьких купців в Україні, яка була спрямована на розвиток економічного обміну, сприяла також розповсюдженню просвітництва. Грецька організація "Філікі Етерія", яка відіграла видатну роль в звільненні Греції від османського панування, була заснована і розпочинала свою діяльність в Україні.
Протягом століть вихідці з Греції пліч-о-пліч з українцями ревно обороняли православ'я, розвивали культуру і науку, економіку і торгівлю, боролися зі спільним ворогом. Спільне віросповідання, економічні та культурні зв'язки між метрополією, грецькими поселеннями та Київською Руссю визначили динамічність взаємин українців і греків, їх культурне взаємозбагачення на тривалу перспективу.
Безсмертні здобутки еллінської культури стали наріжним каменем фундаменту європейської цивілізації. Другим наріжним каменем стало християнство. Обидва ці здобутки Україна отримала від еллінів-греків. Ще в давні часи люди, котрі жили на її землі, мали тісні стосунки з греками, для яких ця територія стала притулком і ареною діяльності. Ці тривалі контакти та співпраця несли благо обом сторонам і залишаться незатьмареними сторінками їхньої історії.
Вагомими чинниками, які враховуються Грецією у розвитку двосторонніх відносин, є геополітичне розташування України, її вага у регіональних вимірах, передбачувана миролюбна і виважена завнішня політика, що робить нашу державу в очах греків важливим фактором зміцнення європейської і регіональної безпеки. З огляду на це, а також на ставлення до України як важливого стабілізуючого фактора в Європі, Греція здійснює курс на розбудову всебічних відносин з нашою державою.
Узявши курс на розбудову всебічних відносин з Україною, Греція також виходить зі своїх стратегічних, політичних, економічних та інших інтересів.
Греція не була готова одразу відреагувати на виникнення на терені колишнього СРСР нових незалежних держав (зокрема, з огляду на перспективу того, як це могло вплинути на її баланс сил з Туреччиною). Вона обережно відстежувала розвиток внутрішніх процесів і зовнішньої політики України, враховуючи, зокрема, вплив російського фактора та розвиток стосунків України з Туреччиною. Цей період, який тривав практично до кінця 1994 року, умовно можна визначити як очікувальний, що зумовило уповільнені темпи розвитку українсько-грецьких відносин.
З кінця 1994 року спостерігається стала тенденція до активізації двосторонніх політичних відносин. Значно пожвавився обмін візитами, відбулися політичні консультації між МЗС у 1996, 1999 та у ківтні 2001 рр., прискорилось формування договірно-правової бази, яка складає 24 двосторонні угоди.
Важливими для розвитку взаємин є також передумови економічного характеру.
Греція схвально ставиться до поліпшення відносин між Україною і Росією, в яких вбачає важливий для своєї політики в регіоні фактор стабільності.
Для України Греція є перспективним партнером як член ЄС, НАТО, РЄ, ОЧЕС в плані розвитку відносин з цими інституціями.
Греція підтримує євроінтеграційні прагнення України. Під час головування Греції в ЄС та за її активної підтримки у березні 1994 року була укладена угода ЄС з Україною. Відтоді, ратифікувавши цю Угоду, Греція сприяла реалізації елементів Стратегії Євросоюзу щодо України і поглибленню співпраці між ними. Греція першою з-поміж країн ЄС у серпні 1999 року прийняла рішення про впровадження безвізового режиму для громадян України з дипломатичними паспортами, яке, однак, було заблоковане іншими країнами-членами ЄС.
Греція підтримала входження України до Ради Європи, розцінюючи це як важливий фактор зміцнення демократії і безпеки в Європі. Греція позитивно сприйняла бажання України щодо встановлення особливого партнерства з НАТО і співпрацює з Україною в рамках програм ПЗМ.
Спостерігається збіг багатьох позицій двох країн в ООН, існують приклади взаємодії і підтримкм, зокрема, добровільний перехід Греції до групи "В" схеми розподілу витрат на операції ООН по підтриманню миру на користь переведення України до групи "С". Греція висловила однозначну підтримку кандидатури України на виборах до складу непостійних членів Ради Безпеки ООН на період 2000-2001 рр. Відбувається співробітництво у справі реформування ООН та Ради Безпеки ООН.
В плані регіонального співробітництва спостерігається близкість позицій двох країн в ОЧЕС, зокрема, щодо розробки та виконання спільних проектів в таких гал