РОЗДІЛ 2
ОБ'ЄКТ ТА МЕТОДИ ПРОВЕДЕННЯ ДОСЛІДЖЕНЬ
В основу досліджень покладено методологію гігієнічної оцінки вивчаємих явищ, з використанням епідеміологічних, соціологічних та математико-статистичних методів.
Об'єкт досліджень: офіцери та прапорщики військових частин ЗСУ, розташованих на забруднених радіоактивними, хімічними та бактеріологічними факторами, а також навколишнє середовище в районах розташування військових частин, що досліджувалися.
Предмет досліджень: стан здоров'я офіцерів і прапорщиків ЗСУ (характеризувався показниками захворюваності за даними звернень за медичною допомогою та частотою скарг на незадовільне здоров'я), якість соціально-побутових умов їх проживання та об,єктів навколишнього середовища.
Райони досліджень: Методом спрямованого добору, суть якого полягала в тому, щоб до вибірки потрапили всі роди військ, були обрані військові частини, дислоковані на забруднених радіонуклідами, внаслідок аварії на ЧАЕС, районах Житомирської (Ємільчинський, Коростенський, Овручський, Олевський), Київської (Білоцерківський) та Чернігівської (Козелецький) областей. Контрольна група військових частин, що розташовані на чистих, за радіаційним фактором, територіях, дислоковані у Житомирській області (м. Житомир, Андрушівський, Бердичівський, Житомирський, Чуднівський райони). Вказані райони за своїми клімато-географічними та соціально-економічними показниками значимо не відрізняються від територій, забруднених радіоактивними ізотопами.
Кожного разу при вивченні впливів різних факторів на рівень захворюваності кадрового складу військові частини поділяли на дві групи: спостережувальну, дислоковану на територіях з високим рівнем забруднення об,єктів навколишнього середовища та контрольну з меншим рівнем забрудненим. Для кращого сприйняття матеріалу характеристику цих груп наведено в розділі 3.
Представництво різних родів військ ЗСУ наведено в таблиці 2.1.
Таблиця 2.1
Військові частини та чисельність офіцерів і прапорщиків, які представляють різні роди військ ЗСУ
Військові частини
№ військової частиниКількістьість кадрового складу в середньому за 1999-2001 р.р.Танкові А-1242, А-1414 221Ракетні та зенітно-ракетні (далі ракетні)А-1667, А-1232, А-3435,
А-2329, А-55238 612АртилерійськіА-3940, А-3419 190АвіаційнаА-2128 468МеханізованіА-0665, А-2167, А-2185,
А-2260, А-1048, А-2145,
А-2231 2858ЗабезпеченняА-0812, А-1024, А-1102,
А-1037, А-2316, А-1724,
А-3358, А-1979, А-2365,
А-1735, А-2027 830Всього28 військових частин 5173
Зважаючи на специфіку військової статистики (її закритість), ми все ж таки намагались у своїй виборці дотримуватись такого складу родів військ за їх чисельністю в ЗСУ, щоб вибірка була типово представницькою.
Термін досліджень. Залежність рівня захворюваності офіцерів і прапорщиків від різних екологічних факторів, відповідно вимог санітарної статистики, вивчалась у середньому за три роки - 1999-2001 рр., а динаміка захворюваності офіцерів і прапорщиків проаналізована в цілому в ЗСУ - з 1997 по 2001 рр..
Характеристика та гігієнічна оцінка забруднення об,єктів навколишнього середовища в районах розташування досліджуваних нами військових частин представлена за 1997-2001 рр., а щільність забруднення ґрунту радіоцезієм та еквівалентна доза опромінення в місцях розташування військових частин за даними паспортизації в 1998-2000 рр. [217] та [218].
Методи досліджень. Характеристика та гігієнічна оцінка забруднення об,єктів навколишнього середовища досліджуваних районів розміщення військових частин подано на основі даних державної статформи №18 "Звіт про фактори навколишнього середовища, що впливають на стан здоров'я населення", зібраної з усіх 11-ти районів дослідження.
Дані статформи №18 дозволяють оцінювати рівень забруднення різних об'єктів навколишнього середовища хімічними, біологічними та радіаційними чинниками лише за числом проб (%), що не відповідають нормативам.
Зокрема, для оцінки якості питної води з централізованих та децентралізованих джерел водопостачання розраховувались показники санітарно-хімічного забруднення води (% проб на фізико-хімічні інгредієнти, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормативам) та показники бактеріального забруднення води (% проб на бактеріологічні показники, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормативам).
Для оцінки якості атмосферного повітря розраховувався показник загального забруднення повітря (% проб на вміст усіх шкідливих домішок, що перевищують ГДК).
Для оцінки стану забруднення ґрунту в жилій зоні розраховувався загальний рівень забруднення ґрунту: хімічними речовинами (% проб на хімічні речовини, вміст яких не відповідає нормативам); мікроорганізмами (% проб на мікробіологічні показники, що не відповідають нормативам) та гельмінтами (% проб на гельмінти, що не відповідають нормативам).
Для оцінки стану забруднення продовольчої сировини та харчових продуктів розраховували загальний рівень забруднення продуктів харчування: хімічними речовинами (% проб на хімічні показники, що не відповідають нормативам); мікроорганізмами (% проб на мікробіологічні показники, що не відповідають нормативам) та радіонуклідами (% проб на радіоцезій, що не відповідають нормативам).
Оцінювали кожний з цих показників забруднення окремих об'єктів навколишнього середовища. Крім того для комплексної оцінки стану забруднення навколишнього середовища розраховували сумарний або агрегований нормативний індекс забруднення за формулою [219]:
n Пф J=?--------:n, (2.1) і=1 Пн де Пф - фактичний показник забруднення того чи іншого об'єкту навколишнього середовища;
Пн - нормативний показник (у нашому випадку середня з усіх районів спостереження кожного з показників);
n - число показників, що характеризують стан забруднення окремих об'єктів навколишнього середовища (n=11).