Розділ 2
АНАЛІЗ І ОЦІНКА ЕФЕКТИВНОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ІНВЕСТИЦІЙ У РЕГІОНІ
2.1. Методичні підходи до оцінки ефективності інвестицій
Соціально-економічний розвиток регіону, відродження і реабілітацію різних секторів регіональної економіки апріорі пов'язують із надходженням інвестицій. Традиційно вважається, що існуючі негативи економічного стану регіону продовжують мати місце і повільно ліквідуються у зв'язку з недостатніми обсягами інвестицій. Натомість, фактично не згадують про такий показник, як ефективність інвестицій та процеси, що впливають на його ріст або зменшення. Якщо і згадується низька ефективність інвестицій, то, як правило, її пояснюють ситуацією у політичній, соціальній сферах, ринковою кон'юнктурою, випадковим збігом обставин.
На наш погляд, не заперечуючи наведеним причинам, важливо дослідити цю проблему з управлінської точки зору, як проблему прийняття рішень в області управління інвестиціями. Саме результати об'єктивних розрахунків і всесторонньої оцінки ефективності окремих проектів виступають одним з головних факторів при прийнятті рішень як реципієнтами, так і інвесторами.
І якщо норми і правила, за якими приймаються ці рішення, невірні, відповідно, - результати будуть неефективні. До вже згадуваних раніше факторів, що впливають на економічну стабільність, потрібно додати не менш важливий - методологію обґрунтування і прийняття інвестиційних рішень інвесторами, керівниками підприємств, банками, управлінськими структурами регіону. Саме розв'язання проблеми визначення і оцінки реальної ефективності інвестиційних проектів, що реалізуються в регіоні, дозволить вирішити і питання дефіциту інвестицій. Адже від того, наскільки об'єктивно і всебічно проведена ця оцінка, залежать терміни повернення вкладеного капіталу, варіанти альтернативного його використання та додаткові кошти прибутку господарюючих суб'єктів в майбутньому.
При цьому важливо враховувати і наявні проблеми інвестування, серед яких:
- визначення оптимальної частки реальних і фінансових ресурсів регіону, що використовується на інвестиції;
- забезпечення відповідності і пропорційності у спрямуванні реальних і фінансових інвестиційних ресурсів;
- залучення інвестицій у пріоритетні галузі економіки регіону й окремі інвестиційні проекти;
- дотримання пропорційності між усіма ланками сукупного інвестиційного процесу в регіоні, досягнення оптимальної структури валових інвестицій і їх окремих видів;
- забезпечення високої ефективності інвестицій з урахуванням прискорення їхньої оборотності, відносного зниження їх витрат і підвищення корисної віддачі при кореспондуванні реальної і фінансової ефективності [107].
Процедура проведення аналізу здійснюваних в регіоні інвестиційних проектів спирається на ряд теоретично обґрунтованих і перевірених багаторічною вітчизняною і закордонною практикою принципів оцінки ефективності інвестицій, загальна схема яких наведена в табл. 2.1. [101, С. 89].
Таблиця2.1Принципи оцінки ефективності інвестицій
МетодологічніМетодичніОпераційні1.1 Результативність
1.2 Порівняння "з проектом" і "без проекту"
1.3 Адекватність
1.4 Об'єктивність
1.5 Коректність
1.6 Системність
1.7 Комплексність
1.8 Обмеженість ресурсів
1.9 Альтернативна вартість
1.10 Необмеженість потреб2.1. Специфічність проекту, складу учасників
2.2. Розбіжність інтересів учасників
2.3. Динамічність
2.4. Нерівноцінність різночасових витрат і результатів
2.5. Узгодженість
2.6. Обмежена керованість
2.7. Субоптимізація
2.8. Неповнота інформації
2.9. Структура капіталу
2.10. Багатовалютність3.1. Моделювання
3.2. Комп'ютерна підтримка
3.3. Організація інтерактивного (діалогового) режиму
3.4.Симпліфікація. Вибір раціональної форми подання Чітка реалізація зазначених принципів безпосередньо формує наступну розрахункову схему - побудову потоків готівки (cash flow), за якою на кожному тимчасовому кроці моделюються припливи і відтоки коштів, пов'язані з передбаченою проектом діяльністю по створенню, експлуатації і ліквідації відповідних об'єктів, позареалізаційними грошовими потоками і т.ін.
Успіх реалізації цих принципів залежить від стану конкурентного "середовища", яке досить специфічне для українських інвесторів. Найбільш властиві сьогоднішній українській реальності особливості наведені в табл. 2.2.
Таблиця2.2Особливості національного конкурентного середовища
ЧинникХарактер прояву1. Динаміка макропоказників 1.1. Носять нестаціонарний, часто коливальний характер.
1.2. Значний спад виробництва, різке скорочення виробничих інвестицій .
Співвідношення значень окремих макропоказників, які помітно відрізняються від стабільної економіки.2. Фіскальна система2.1. Нераціональна структура державних витрат, значний розмір витрат по обслуговуванню боргу.
2.2. Складна нестабільна податкова система.
2.3. Високий рівень неплатежів і сурогатів використовуваних "грошей".3. Ризики3.1. Значна кількість і складна структура ризиків.
3.2. Високі і змінні ризики усіх видів: політичні, економічні, кримінальні й ін.
3.2. Неможливість прогнозування ризиків.4. Ринки4.1. Несталі, особливо фондовий та інвестиційний ринки.
4.2. Істотні розходження між "об'єктивною вартістю" цінних паперів, нерухомості тощо і їхньою ринковою вартістю.5. Інфляція5.1. Досить висока, змінна в часі, неоднорідна за різними ресурсами і продуктами.
5.2. Істотно розрізняється по національній і іноземній валюті.6. Кредитно-грошова система6.1. Фактично багатовалютна (гривня, долар, євро) і хитлива.
6.2. Різко знижене відношення М2 (готівкові гроші і високоліквідні фінансові активи) до ВВП.
6.3. Нестабільність процентних ставок Національного і комерційних банків.
6.4. Високий рівень вартості капіталу.
6.5. Мінливий темп падіння цінності грошей (норм дисконту).За даними [108].
Перераховані негативи спонукають до пошуку адекватних наявним невідповідностям принципів та методів оцінки ефективності інвестування.
Найбільш відомі в теорії і практиці показники економічної ефективності згруповані у тр
- Київ+380960830922