РОЗДІЛ 2
ОБ'ЄКТИ І МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ
2.1. Об'єкти дослідження
У процесі дослідження і розробки оптимального складу вагінальних супозиторіїв були використані лікарські і допоміжні речовини, які дозволені для медичного застосування і відповідали вимогам аналітично-нормативної документації.
Протефлазід - реєстраційний номер: № Р.02.01/02777 [56]. Протефлазід - рідкий екстракт, який являє собою рідину темно-зеленого кольору із своєрідним запахом.
Склад: флавоноїдні глікозиди і карбонові кислоти, виділені із трави Щучника дернистого (Deschampsia caespitosa) та трави Очеретника наземного (Calamagrostis epigeios). В 1 мл препарата міститься 0,3 мг суми карбонових кислот у перерахунку на яблучну кислоту, 0,32 мг флавоноїдів у перерахунку на рутин.
Препарат застосовують краплями, нанесеними на кусочок цукру (або харчовий крохмаль). Вища добова доза при оральному застосуванні становить для дорослих - 30 крапель (1.25 мл ).
Зовнішньо препарат застососвують у вигляді вагінальних тампонів або примочок з препаратом. Вища добова доза при зовнішньому застосуванні становить для дорослих - 72 крапли (3 мл).
Вітепсол Н-15 (Witepsol H15 ) [ТВТУ №30-70] - біла тверда, крихка, легкоплавка маса без смаку і запаху. Вітепсол - суміш тригліцеридів природних жирних кислот з С12-С18, з незначною кількістю моно- і дигліцеридів тих же кислот. Температура тверднення 32,5-34,5oС, температура плавления 33,5-35,5oС. Гідроксильне число не більше 15, кислотне число не більше 0,2, йодне число не більше 3,0.
Масло какао (Oleum Cacao, seu Butyrum Cacao) [ДФ Х, С.474] - тверда, жовтуватого кольру, крихка, з приємним запахом шоколаду маса. Температура плавлення - 31-36°С. Кислотне число - не більше 1,67; йодне число - не більше 35,16. У хімічному відношенні масло какао є сумішшю гліцеридів - складних ефірів гліцерину і вищих жирних кислот: лауринової, пальмітинової (до 25%), лінолевої (2%).
Твердий жир (Adeps solidus) [ТФС 42У-125-491-97] -однорідна маса від білого до світло-жовтого кольору, допускається сіруватий або жовтуватий відтінок, з запахом, характерним для жиру. Температура плавлення не вище 37°С, температура тверднення не нижче 30°С. Кислотне число не більше 0,3.
Поліетиленоксиди (ПЕО) (поліетиленгліколі, макроголи) (Polyethylenoxidum, Polyethylen glycolum, Macrogola) [ДФ України, С. 393-395, монографія Макроголи].
ПЕО 400 - прозора, в'язка, безбарвна або майже безбарвна гігроскопічна рідина; змішується з водою, дуже легко розчинний в ацетоні, 96% етанолі і метиленхлориді, практично не розчинний у жирних оліях і мінеральних маслах. Густина 1,120; гідроксильне число 264-300.
ПЕО 1500 - біла або майже біла воскоподібна або парафіноподібна маса. Дуже легко розчинний у воді і метиленхлориді, легко розчинний в 96% етанолі, практично не розчинний у жирних оліях і мінеральних маслах. Густина 1,080; гідроксильне число 70-80. Температура тверднення 42-48°С.
ПЕО 4000 - біла або майже біла воскоподібна або парафіноподібна маса. Дуже легко розчинний у воді і метиленхлориді, практично не розчинний у 96% етанолі, у жирних оліях і мінеральних маслах. Густина 1,080; гідроксильне число 80. Температура тверднення 53-59°С.
2.2. Методи дослідження
Органолептичні та фізико-хімічні показники зразків супозиторіїв з Протефлазідом досліджували за методиками ДФ України [40,41].
2.2.1. Фармако-технологічних методи дослідження супозиторіїв. Ідентифікація - діючі речовини Протефлазіду і супозиторіїв з Протефлазідом визначали за допомогою хімічних реакцій та хроматографії в тонкому шарі сорбенту [41,72,127,138]. Дослідження проводили на базі лабораторії кафедри фармакогнозії і ботаніки ЛНМУ імені Данила Галицького під керівництвом доц. Л.В. Бензеля.
Дані методики описані у розділі 3.
Кількісне визначення діючих речовин у Протефлазіді та супозиторіях з Протефлазідом проводили спектрофотометричним методом [72,138]. Дослідження проводили на базі лабораторії кафедри фармакогнозії і ботаніки ЛНМУ імені Данила Галицького під керівництвом доц. Л.В. Бензеля.
Дані методики описані у розділі 3.
Опис - згідно з ДФ України 1.1, монографія "Лікарські засоби для вагінального застосування", С.245.
Однорідність - згідно з ДФ України 1.1, С.251.
Однорідність маси (середня маса супозиторіїв) визначали згідно з ДФ України 1.1 (розд. 2.9.5).
Однорідність вмісту визначали згідно з ДФ України 1.1, (розд. 2.9.6).
Розпадання супозиторних основ і супозиторіїв визначали згідно з ДФ України (розд. 2.9.2).
Розчинення супозиторіїв визначали згідно з ДФ України (розд. 2.9.3).
Температуру плавлення супозиторних основ і супозиторіїв визначали згідно з ДФ України (розд. 2.2.15). Температура плавлення для супозиторіїв, виготовлених на ліпофільних основах, не має перевищувати 370С.
Температуру тверднення супозиторних основ і супозиторіїв визначали згідно з ДФУ (розд. 2.2.18.)
Час повної деформації визначали ззгідно з ДФ України (С. 505).
2.2.2. Мікробіологічні та біофармацевтичні дослідження. Дослідження мікробіологічної чистоти проводили згідно з вимогами ДФ України І вид. Вагінальні супозиторії згідно з пунктом 5.1.4, ДФ України І вид., С. 304 належать до категорії 2 - готові лікарські засоби для місцевого, трансдермального, інтравагінального застосування; для введення у порожнини вуха, носа і застосування у ротовій порожнині; готові лікарські засоби для інгаляції; за винятком тих, до яких ставляться вимоги щодо стерильності.
До цієї групи лікарських засобів ставляться наступні вимоги: загальне число життєздатних аеробних мікроорганізмів - не більше 100 мікроорганізмів (бактерій і грибів сумарно) в 1 г; відсутність бактерій Enterobacteriaceae в 1 мл; відсутність Staphylococcus aureus в 1 г; відсутність Pseudomonas aeruginosa в 1 г.
1. Підрахунок загального числа життєздатних аеробних мікрооргані-змів - для випробування мікробіологічної чистоти досліджуваних лікарських засобів використовували зразки