РОЗДІЛ 2
МЕХАНІЗМИ УПРАВЛІННЯ ЛОКАЛЬНИМИ ЕЛЕКТРИЧНИМИ МЕРЕЖАМИ
2.1 Розробка механізму цільового управління для локальних електричних мереж
Локальні електричні мережі відносяться до підприємств стратегічно найважливіших для національної економіки будь-якої країни галузі - енергетичної. Цей факт робить правомочним пред'явлення особливих вимог до управління ними як з боку вищестоящих організацій і втручанню держави в їх діяльність, так і до їх внутрішньої системи управління, а також вимагає обґрунтування досить простого і охоплюючого всі сторони діяльності цих суб'єктів господарювання механізму цільового управління і методу оцінки його ефективності управлінської діяльності. Оскільки більшість локальних електричних мереж сьогодні є акціонерними товариствами, виникає проблема залучення інвесторів для здійснення реконструкції значно зношеного електричного устаткування мереж та призначення кваліфікованих менеджерів, які б були здатні як найшвидше покращити економічний та фінансовий стан останніх [20].
Формування цілей є початковим етапом діяльності господарського суб'єкта і організації процесу управління ним і являє собою процес вибору одного з можливих станів в якості заданого, тобто такого стану, до якого необхідно прагнути і необхідно досягнути. Формування цілей - інформаційний процес, який потрібно відзначати від процесу реалізації цілей. Водночас з реалізацією своєї головної цілі господарські суб'єкти змушені ставити і рішати ряд підцілей, тобто відбувається процес, який можна визначити як декомпозицію головної цілі. Визначення і упорядкування цілей звичайно відображається у вигляді дерева цілей. Останнє, повинні завжди відображати підпорядкованість і зв'язок цілей.
Вибір цілі є одним з найбільш відповідальних моментів в процесі розробки і прийняття управлінських рішень. У відповідності до обраної цілі формується стратегія розвитку підприємства, розробляються прогнози та плани дій, оцінюються результати прийнятих рішень та вжитих заходів. Іншими словами, ціль є тим стержнем, навколо якого формується управлінська діяльність.
Етапу визначення цілей підприємства передбачається етап встановлення та формулювання місії підприємства, яка визначає філософію підприємства на довгострокову перспективу його функціонування [115]. Враховуючи специфіку локальних електричних мереж з погляду їх головного призначення, доцільно запропонувати наступне формулювання місії енергопостачальних підприємств - "Дотримання необхідного рівня енергетичної безпеки своїх споживачів шляхом забезпечення надійного та якісного електропостачання". Основну ціль (ціль нульового рівня) функціонування локальних електричних мереж доцільно сформулювати як "надання послуг по передачі, постачанню і та реалізації електроенергії споживачам при забезпеченні економічних і соціальних результатів". Цілі першого рівня пропонується сформулювати за декількома напрямками: виробничий блок; маркетинговий блок; науково-технічний блок; економічний блок; соціальний блок.
На рис.2.1 наведено дерево цілей локальних електричних мереж. Стосовно визначеного в п. 1.1 предмета виробничо-господарської діяльності локальні електричні мережі перш за все повинні здійснювати передачу, розподіл, постачання і реалізацію електроенергії споживачам, тобто виконувати свою головну виробничу функцію. Для досягнення вказаної цілі енергопостачальним організаціям потрібно здійснити організацію технічної експлуатації мереж, організацію системи обліку та оплати електроенергії споживачами та підтримку потрібного (встановленого за нормативами [45]) рівня якості електроенергії, що
отримує споживач. Використання маркетингового підходу в управлінні передбачає створення умов для зниження тарифів на електроенергію і здійснення сегментації споживачів. Принцип соціальної відповідальності буде виконуватись в управлінні за умови дотримання певної етичної
Рис. 2.1 - Дерево цілей локальних електричних мереж
поведінки в зовнішній діяльності, забезпечення потрібного рівня техніки безпеки та дотримання соціальних гарантій для працівників. Для отримання прибутку та досягнення економічного зростання локальні електричні мережі повинні здійснити повні фінансові збори за електроенергію, виконати нормативне значення втрат електроенергії, забезпечити ефективну мотивацію працівників та зменшити зношення устаткування в мережах [1,8,9].
Стосовно концептуальної моделі системи управління господарським суб'єктом і концепції формування ефективних механізмів управління локальними електричними мережами, які запропоновані в п. 1.3 даної наукової роботи, оцінка і контроль ефективності управління повинні міститись в механізмі цільового управління, а саме в блоці саморозвитку.
Задача оцінки (як кількісної, так і якісної) ефективності системи управління локальними електричними мережами є дуже складною, але досконало необхідною як самим цим підприємствам для визначення реальних можливостей управляючої системи організувати використовування обмежених ресурсів найкращим чином, так і при порівняльному аналізі діяльності подібних підприємств, що дозволяє накопичувати досвід управління і використовувати найвдаліший. Крім того, оскільки сьогодні більшість локальних електричних мереж об'єднані в енергопостачальні компанії (обленерго), оцінка та контроль ефективності системи управління цими суб'єктами господарювання потрібна органам управління енергопостачальної компанії для побудування системи стимулювання працівників та визначення цілей подальшого функціонування компанії в цілому та окремих локальних електричних мереж у її складі особисто.
Для оцінки ефективності цільового управління в локальних електричних мережах представляється доцільним запропонувати такий метод, який враховував би їх суспільне призначення щодо забезпечення певного рівня енергетичної безпеки споживачів шляхом здійснення їх надійного і безперебійного електропостачання при виконанні місії і досягненні цілей функціонування підприємства, характеризував реалізацію конкретного