РОЗДІЛ 2
ОЦІНКА СТАНУ ТА ПРОГНОЗ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ РЕГІОНУ
Дію стабілізаційних механізмів можна дослідити користуючись динамічною моделлю економіки регіону. Економічна політика у короткостроковому періоді може впливати на економічне зростання регіону через сприяння нагромадження та реалізацію його СЕП та дієвість макроекономічної політики. У довгостроковому ж періоді економічна політика забезпечує економічне зростання лише за рахунок СЕП. Відповідно до цього досліджується модель економіки регіону, в якій визначено основні суб'єкти економіки, їх взаємозв'язки, які представлені у вигляді фінансових потоків між ними (вони формуються під впливом макросередовища і регіональних особливостей), сформовано балансові рівняння для кожного з суб'єктів. Аналіз балансових рівнянь суб'єктів економіки регіону дозволяє визначити рівень збалансованості у функціонуванні зазначених суб'єктів, що, відповідно, впливає і на збалансованість економічної системи регіону в цілому. У довгостроковому періоді, коли в основі економічного зростання лежить СЕП (важливою складовою є виробничий потенціал), пропонується методика його оцінки та реалізації через неокласичну теорію регіонального зростання, базовану на виробничій функції.
2.1. Формування та аналіз процесу розвитку економіки регіону
Розвиток економіки регіону характеризується певними показниками (назвемо їх показниками розвитку економіки регіону, які входять в модель економіки регіону), які формуються під дією стабілізаційних механізмів. Зміна цих показників приводить до зміни фінансових потоків в економіці регіону, а в кінцевому випадку впливає на регіональні ринки праці, послуг та товарів. Проведений аналіз дозволив дослідити процеси, які формують показники розвитку економіки регіону.
Аналіз стабілізаційних механізмів, які забезпечують розвиток економіки регіону, вимагає дослідження надзвичайно складних динамічних систем. Такі системи містять в собі велику кількість змінних, які взаємодіють між собою та реагують на зміну решти змінних і т.д. Щоб не ускладнювати викладки, пропонується спрощена модель складної системи, якою є економіка регіону. Така модель вимагає визначення показників розвитку. У своїй сукупності ці показники та їх взаємовідношення з іншими економічними показниками характеризуватимуть основні економічні процеси в регіоні.
Для визначення сукупності економічних показників використаємо знаковий орграф, який у якості моделі складної системи базується на таких принципах (рис.2.1) [1, с.67]. Найбільш суттєві для нашої проблеми змінні вважаються вершинами орграфа. Від змінної до змінної проводиться дуга, якщо зміна здійснює безпосередній суттєвий вплив на . Цій дузі присвоюється знак плюс, якщо вплив є "посиленням" (тобто за інших рівних умов збільшення призводить до збільшення і зменшення призводить до зменшення ) і знак мінус, якщо вплив викликає "гальмування" ( за інших рівних умов збільшення призводить до зменшення і зменшення призводить до збільшення ) [158, с.160].
Різні змінні в знаковому орграфі утворюють контури, які можуть протидіяти відхиленню чи, навпаки, посилювати відхилення. Якщо збільшення будь-якої змінної в контурі в кінцевому результаті призводить через інші змінні контура до зменшення даної змінної і навпаки, то даний контур протидіє відхиленню. А якщо збільшення (зменшення) будь-якої змінної в контурі призводить до її подальшого збільшення (зменшення), то такий контур посилює відхилення. Згідно цього, контур посилює відхилення тоді і лише тоді, коли він складається з парної кількості від'ємних дуг чи при відсутності від'ємних дуг [158, с.161].
Дослідимо формування показників розвитку економіки регіону. Розвиток економіки регіону відбувається під впливом як макроекономічних, які мають тенденцію до певного відхилення в кожному з регіонів, так і внутрішніх (регіональних) процесів. Тому в роботі визначено такі показники розвитку економіки регіону як величина ВДВ (валова додана вартість), рівень інфляції, рівень безробіття та курс національної валюти.
Згідно рис. 2.1 на ВДВ впливають прямі іноземні інвестиції, кредити міжнародних фінансово-кредитних інституцій, експорт, кредити комерційних банків, інвестиції в основний капітал, бюджетні видатки, грошова маса та податки місцевого та державного рівнів.
Як відомо, основним чинником зростання ВДВ є активізація попиту, який, відповідно, диференціюється на внутрішній та зовнішній [97, с.5]. У нашому випадку зовнішній попит представлений прямими іноземними інвестиціями, кредитами міжнародних фінансово-кредитних інституцій та експортом. Внутрішній попит представлений кредитами комерційних банків, інвестиціями в основний капітал та бюджетними видатками. Вплив цих складових внутрішнього та зовнішнього попиту на рівень ВДВ є позитивним, оскільки їх збільшення призведе до зростання ВДВ. Розглянемо їх вплив детальніше.
Спочатку розглянемо інвестиції в основний капітал, збільшення яких передує позитивним змінам динаміки ВДВ із середнім лагом в один рік. Тобто інвестори вкладають кошти у виробничі потужності в середньому за рік до того, як виникне додатковий попит, ризикуючи при визначенні його імовірного зростання на окремих сегментах ринку [97, с.5]. Зростання ВДВ своєю чергою стимулює збільшення інвестицій, так звані похідні інвестиції. Залежність інвестицій від приросту обсягу національного виробництва називають акселератором. Похідні інвестиції, поєднуючись з автономними, прискорюють економічне зростання, що називають ефектом акселератора [145, с. 235].
Зростаючий інвестиційний попит (збільшення обсягу інвестицій в основний капітал у Львівській області у 2002 року порівняно з попереднім роком становило 126,8%) на продукцію машинобудування та будівництв