зміст роботи складають результати досліджень, які проводились протягом -р. за планами наукових робіт кафедри автоматики та інформаційно-вимірювальної техніки ВНТУ та ПП "Енергооблік-сервіс" на замовлення ВАТ "Суха балка" м. Кривий Ріг. Дослідження також відповідають пріоритетним науковим напрямкам України. Програмі розвитку та реформування гірничо-металургійного комплексу на період до року, відповідно до постанови Кабінету Мiнiстрiв України від липня р. №, та програмі розвитку промисловості України на - роки відповідно до постанови Кабінету Мiнiстрiв України від липня р. № .
Мета і завдання дослідження. Підвищення вірогідності вимірювального контролю витрат повітря у каналах із великим поперечним перерізом шляхом вдосконалення методу максимальної швидкості та засобу вимірювання на основі напірної трубки.
Відповідно поставленій меті потрібно розв'язати такі завдання:
- провести аналіз існуючих методів вимірювання витрат газів та вибрати напрямок досліджень;
- дослідити фізичні характеристики, особливості контролю у вентиляційному каналі шахти;
- проаналізувати існуючі прилади контролю витрати газів;
- розробити математичну модель та визначити метод вимірювання миттєвої витрати повітря у вентиляційному каналі;
- обґрунтувати вибір первинних вимірювальних перетворювачів для контролю витрати повітря;
- розробити первинний перетворювач для контролю швидкості потоку повітря у каналі;
- розробити структурну схему та алгоритм роботи приладу контролю витрати повітря;
- вдосконалити метрологічне забезпечення для градуювання первинного перетворювача швидкості потоку повітря.
Об'єктом дослідження є процес вимірюваного контролю витрат повітря у каналах із великим поперечним перерізом.
Предметом дослідження є методи та засоби контролю витрат повітря у вентиляційному каналі шахти.
Методи досліджень базуються на використанні:
- рівнянь математичної фізики для розроблення математичних моделей;
- основних положень і теорій руху газів в закритих каналах для побудові моделі визначення середньої швидкості;
- оброблення статистичних даних експериментів при випробовуваннях приладу;
- обчислювальних методів для створення спрощених рівнянь визначення параметрів на основі табличних даних;
- теорії ймовірності для оцінки невизначеності вимірювання та вірогідності контролю.
Наукова новизна одержаних результатів складається з таких запропонованих, або отриманих в результаті дослідження автором пунктів:
1. Удосконалено математичну модель вимірювання витрат повітря, яка враховує підвищену вологість, шорсткість стінок каналу та характер потоку повітря, що дозволило підвищити точність вимірювання витрат, спростити визначення коефіцієнта стисливості та динамічної в'язкості повітря і підвищити вірогідність контролю до значення ,3.
2. Удосконалено метод контролю витрат повітря у каналах із великим поперечним перерізом, який відрізняється тим, що як первинний вимірювальний перетворювач запропоновано єдину напірну трубку з індивідуальним коефіцієнтом градуювання, що дозволило механічно не змінювати переріз вентиляційного каналу та забезпечити вимірювання швидкості повітря із похибкою, яка не перевищує ,%.
3. Вперше запропоновано метод автоматизованого градуювання і повірки напірних трубок на атестованій повірочній установці УПЛГ-, який дозволяє виконувати градуювання та повірку напірних трубок тими ж засобами, що й при повірці механічних лічильників природного газу.
Практичне значення одержаних результатів:
- запропоновано спосіб роботи обчислювача для вимірювального контролю витрат повітря, який на відміну від аналогів дозволяє автоматично визначати прямий та зворотній напрямок руху потоку повітря у вентиляційному каналі шахти.
- розроблено та впроваджено прилад контролю витрат повітря із покращеними метрологічними характеристиками (невизначеність вимірювання становить ,, а вірогідність контролю дорівнює ,);
- розроблено прилад, який у поєднанні з атестованою повірочною установкою УПЛГ- дозволяє виконувати градуювання та повірку напірних трубок тими ж апаратними засобами, що й при повірці механічних лічильників природного газу;
- розроблено первинний вимірювальний перетворювач - напірну трубку з підвищеною чутливістю та можливістю визначення напрямку руху потоку повітря;
- розроблено пакети прикладних програм для математичного середовища MathCAD, які дозволяють виконувати розрахунки та моделювати характеристики повітря у каналах із великим поперечним перерізом.
Особистий внесок здобувача. Основні положення та результати дисертаційної роботи отримані автором самостійно. У роботах, що опубліковані у співавторстві здобувачу належать такі ідеї та розробки:
- методика визначення коефіцієнта напірної трубки [];
- структура та алгоритм роботи пристрою для забезпечення його інформаційної надійності [];
- формула розрахунку параметрів для елементів вводу даних [];
- характеристики можливих режимів роботи пристрою, а також алгоритм роботи пристрою вимірювання швидкості повітря [].
Апробація результатів дисертації. Результати досліджень, що розглядаються у даній роботі, пройшли апробацію на таких науково-технічних конференціях: І Міжнародної конференції "Сучасні проблеми радіоелектроніки, телекомунікацій та приладобудування" (м. Вінниця, ); ІV Міжнародній науково-практичній конференції "Комп'ютерні системи в автоматизації виробничих процесів" (м. Хмельницький, ); ІІ науково-технічній конференції з міжнародною участю "Матеріали електронної техніки та сучасні інформаційні технології" (м. Кременчук, ); XIII Міжнародній конференції з автоматичного управління "Автоматика-" (м. Вінниця, ); ІІІ-й Міжнародній науково-технічній конференції "Датчики, прилади і системи - " (м. Черкаси );
Публікації. За результатами дисертаційної роботи опубліковано праць, в тому числі статей надруковано у фахових виданнях, затверджених ВАК України, публікації у збірках матеріалів та тез доповідей та патентах України на корисну модель.
Структура то об'єм дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу,
розділів основної частини, загальних висновків, списку використаних джерел і додатків. Загальний обсяг наукової роботи сторінок, з яких основний зміст викладено на сторінках друкованого тексту. Наукова робота містить таблиць та рисунка. Список
- Киев+380960830922