РОЗДІЛ 2
ПОХОДЖЕННЯ, СТАНОВЛЕННЯ ОСОБИСТОСТІ ТА ПОЧАТОК ГРОМАДСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ О.М.ПОЛЯ У ПЕРІОД ПРОВЕДЕННЯ СЕЛЯНСЬКОЇ РЕФОРМИ
До нашого часу продовжують існувати два підходи у погляді на роль особистості в історичному процесі. Одні стверджують, що роль особи в історії незначна, інші, навпаки, стверджують, що видатні та історичні особистості здатні радикально впливати на події. Безперечно, окрема особистість, навіть і видатна, не здатна самостійно повернути хід історії. Але без людей не було б і історії як такої. Тому слід визнати, що будь-яка людина здатна, нехай навіть і несуттєво, вплинути на суспільство, яке її оточує. В цьому питанні можна погодитись з істориком Л.Є.Кертманом, який заявив, що "в дечому суттєвому конкретний хід історії залежить, поруч з іншими конкретно-історичними обставинами, від тієї особистості, яка відігравала відносно самостійну роль в подіях, які вивчаються" [164, с.68]. До таких особистостей відноситься і Олександр Миколайович Поль (1832-1890).
Постать О.М.Поля різнобічна і багатогранна. Про це свідчать його активна і корисна діяльність в різноманітних громадських установах Катеринославської губернії, наполеглива та невтомна робота в галузі досліджень і розробок криворізької залізної руди, енергійна та ініціативна діяльність у благодійницькій сфері, а також безкорислива історико-культурна праця. Всі ці аспекти життєдіяльності О.М.Поля органічно пов'язані з Придніпровським краєм, адже він тут народився, провів дитячі роки і майже все свідоме життя. Лише його навчання пройшло за межами Катеринославської губернії, бо у ХІХ ст. тут не можна були одержати пристойну освіту. Отже, діяльність О.М.Поля пов'язується перш за все з Катеринославщиною.
Будь-яка людина відчуває на собі прямий або непрямий вплив своїх предків, не кажучи вже про оточуюче суспільство. Поза всяким сумнівом, О.М.Поль перебував під значним впливом своїх предків і постійно відчував органічну єдність з ними. В умовах існуючого суспільного устрою він не втратив почуття любові до рідної землі і свого народу. В цьому йому допомогли родина, викладачі Полтавського губернського училища, а також прогресивні діячі Катеринославщини середини ХІХ ст. Один з французьких істориків Жак Ле Гофф зауважив, що "кожний індивід, кожна група - в значній мірі формувались тими знаннями і звичками, які вони здобули в дитинстві, тобто тоді, коли на них впливали люди старшого віку, батьки, вчителі" [149, с.113]. Без вивчення родоводу, дитячих та юнацьких років О.М.Поля важко було б зрозуміти подальшу його діяльність. До того ж цього вимагає й логіка біографічного дослідження.
Питання походження, формування особистості О.М.Поля завжди привертали до себе увагу дослідників його життя і діяльності. Д.І.Яворницький, А.С.Синявський, І.Ф.Вертоградов, І.М.Шаповал, В.І.Лазебник, Т.П.Воронова, Г.С. і О.С.Орлови, В.П.Платонов неодноразово писали про родовід та навчання О.М.Поля [139; 144; 175; 202; 214; 235; 246; 258]. Однак, сказати про те, що ці питання вивчені всебічно і ґрунтовно не можна. Для більш повного висвітлення питання походження, навчання та громадської діяльності О.М.Поля кінця 50 - початку 60-х років ХІХ ст. були залучені нововиявлені архівні документи, джерела та література генеалогічного характеру, тогочасна періодика.
2.1. Родовід О.М.Поля
Питання походження О.М.Поля представляє собою окрему проблему, бо досі не існує одностайної думки щодо його родинних коренів і національного походження. Його родовід оповитий легендами і багатьма неточностями, більшість з яких виникла ще наприкінці ХІХ ст. з легкої руки українського історика Дмитра Івановича Яворницького.
Донедавна серед дослідників життя та діяльності відомого археолога, мецената, активного суспільного діяча і засновника промислового видобутку криворізьких залізних руд панувала думка про те, що рід О.М.Поля - німецько-український. Підставою для такого визначення була інформація, опублікована Д.І.Яворницьким у 1890 р. в "Екатеринославских губернских ведомостях". "Дід Олександра Поля, - писав він, - народився на острові Езель за імператриці Катерини ІІ" [259]. Там же Д.І.Яворницький зазначив, що дід О.М.Поля Іван Іванович Поль одружився на дівчині з родини Полуботків. Але у грудневому номері "Історичного вісника" за 1890 р. з'явилась уточнена інформація про те, що нареченою шведського підданого, німця за походженням І.І.Поля була представниця відомого роду Малам, з Полуботківною ж був одружений син Івана Поля Микола Іванович. На думку Д.І.Яворницького, дружина Миколи Поля доводилась онукою наказному гетьманові України Павлу Леонтійовичу Полуботку [258, с.795].
Родинний портрет О.М.Поля остаточно був доповнений Д.І.Яворницьким в "Історії міста Катеринослава". Без посилань на джерела він доводив, що дід О.М.Поля був нащадком знаменитого англійського кардинала Регінальда Поля (1500-1558) [260, с.175.]. Така приваблива генеалогія О.М.Поля була сприйнята майже всіма дослідниками. Спочатку її підхопив відомий дослідник історії Катеринославщини, член губернської Вченої архівної комісії, один з ініціаторів створення краєзнавчого музею в Катеринославі А.С.Синявський. У нього її запозичив викладач комерційного училища, член губернської Вченої архівної комісії І.Ф.Вертоградов. Сучасні історики і краєзнавці теж не оминули її, повторюючи версію Д.І.Яворницького про езельське і полуботківське коріння О.М.Поля. Отже, спершу розглянемо вірогідність цього твердження, ґрунтуючись на новознайдених документах.
Езель - сучасний острів Сааремаа, який належить Естонії, дійсно був батьківщиною відомого ще з XV ст. роду Полів. Представники цього роду займали не останнє місце серед дворянських родів Прибалтики, а один з них на ім'я Отто Роган фон Поль під час Північної війни (1700-1721) займав посаду коменданта головного міста о. Езель - Аренсбурга [34, арк.19 зв.]. Документального підтвердження родинних зв'язків діда О.М.Поля з езельськими Полями на даний час не знайдено. Зі справи "Про дворянську родину Полів", яка зберігається в Російськом