РОЗДІЛ 2
КІЛЬКІСНИЙ АНАЛІЗ ЕКОНОМІЧНОГО РИЗИКУ
2.1. Фінансові індикатори кількісного аналізу економічного ризику на підприємстві
Успіх розробки та реалізації систем управління економічним ризиком на підприємстві багато в чому залежить від точності кількісного аналізу цього ризику. Вибір ефективних методів кількісної оцінки ризику допоможе підприємству виявити найбільш суттєві ризики, встановити ймовірність отримання збитків, а також їх можливий обсяг. Отже, отримані своєчасні та чіткі результати кількісної оцінки дають змогу застосувати ефективні методи оптимізації економічного ризику та забезпечити стійкість фінансово-господарської діяльності підприємства.
Кількісний аналіз ризику здійснюється на підставі даних, отриманих в результаті якісного аналізу, тобто кількісно оцінюються ті ризики, які за результатами якісного аналізу виявились найбільш суттєвими. У вітчизняній та іноземній спеціальній літературі описано безліч різних підходів та методів кількісної оцінки економічного ризику [1, 61-96; 28, 55-92; 29, 59-91; 44, 54-85; 47, 239-262; 60, 47-69; 101, 527-546; 102, 37-61; 103, 62-63; 104, 54-110]. Усіх їх можна звести у такі групи: статистичні, аналогів, експертні, аналізу доцільності витрат, аналітичні, комбіновані.
Одним із найпоширеніших методів кількісного аналізу ризиків діяльності підприємств є статистичний. Він полягає у розрахунку ймовірності та відхилення на основі всіх статистичних даних, які стосуються результативності прийняття рішення, що аналізується, або виробничо-господарської діяльності підприємства загалом. В межах цього методу використовується безліч інструментів та підходів, серед них найпоширенішими є дисперсія, коефіцієнт варіації, семиваріація тощо. Вибір конкретного інструменту при використанні статистичного методу залежить від рішення, яке аналізується, сфери діяльності підприємства, наявної інформації, а також інших об'єктивних та суб'єктивних факторів.
Перевагою статистичних методів є можливість оцінювання усіх наявних ризиків за умови достатньої вибірки, відносна простота розрахунків при використанні комп'ютерних статистичних пакетів. Явним недоліком цього методу є необхідність великої кількості вихідних даних, а також можливі значні витрати при формуванні необхідних вибірок. Враховуючи те, що інформація про підприємство не завжди є достовірною, можна отримати результати, неадекватні ситуації, що склалась. Статистичний метод також неможливо використати, якщо підприємство зареєстровано нещодавно.
При використанні методу експертних оцінок створюється група з досвідчених працівників і спеціалістів підприємства, які оцінюють можливі ризики. Важливим є ретельний добір експертів, оскільки саме від точності і правильності їхньої оцінки залежить рішення про вибір того чи іншого заходу. Різновидністю експертного методу є метод Дельфі [105, 190-192; 106; 107, 73; 108]. Він характеризується анонімністю і зворотним зв'язком, що дає змогу уникнути впливу на рішення формального чи неформального лідера групи. Застосовувати цей метод доцільно під час розв'язання складних проблемних ситуацій, що не піддаються формалізації, коли не можна використати статистичний або інші формалізовані методи. Результат оцінювання ризику може бути виражений в абсолютних чи відносних величинах. Отже, даний метод є відносно дешевим. Недоліком його є суб'єктивність оцінок експертів, тобто відсутність гарантій вірогідності отриманих оцінок, а також труднощі в обробці даних.
При використанні аналітичного методу встановлюються фактори, які діятимуть у плановому періоді та впливатимуть на ризик; оцінюється ділова активність, розробляються економіко-математичні моделі. З їхньою допомогою отримують залежності між ймовірностями втрат у минулому періоді та ймовірностями втрат у наступному періоді з урахуванням можливої зміни ділової активності. Перевагою аналітичного методу є те, що він дає можливість здійснити пофакторний аналіз параметрів, які впливають на ризик, і виявити засоби та способи зниження його рівня шляхом впливу на ці параметри. Цей метод забезпечує точну оцінку фактора ризику, але недоліком його є великі витрати на використання. Тому він може застосовуватися лише на великих підприємствах, які володіють значними ресурсами.
Метод доцільності витрат полягає у порівнянні витрат із результатом, тобто оцінюється ефективність інвестування у певний проект чи угоду. Для цього визначаються зони ризиків та прогнозується потрапляння проекту в одну із цих зон. Недоліком методу є те, що при визначенні ступеня ризику не аналізуються джерела його походження, а ризик приймається як цілісна величина. Таким чином ігнорується багатогранність даного явища. Перевага методу доцільності витрат полягає у тому, що, знаючи статтю витрат, у якої ризик максимальний, можна виявити методи його зниження.
Метод аналогій застосовується тоді, коли інші методи оцінки ризику неприйнятні з різних причин (відсутні фінансові, інформаційні, людські ресурси тощо). Як аналоги використовується база даних про ризики аналогічних підприємств, проектів (угод) або тенденцій, які мали місце в минулому і прогнозуються у майбутньому. База даних формується з різних джерел інформації (звіти підприємств, висновки консалтингових організацій, повідомлення в засобах масової інформації тощо). Слід враховувати, що внутрішнє і зовнішнє середовища підприємства постійно змінюються, тому дані минулих періодів можуть втратити актуальність.
Комбінований метод є об'єднанням декількох окремих методів або їхніх окремих елементів. Перевагою цього методу є те, що можна оцінити всі ризики, властиві підприємству. Недоліком є значні витрати через індивідуальний підхід до розрахунку окремого ризику. Крім того, результати різних оцінок часто неможливо зіставити, а також отримати кінцевий підсумковий результат, тобто визначити загальний ризик для угоди чи підприємства.
З практичної точки зору оптимальною оцінкою економічного ризику є розрахунок розміру можливих втра