РОЗДІЛ 2
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОДУ RUBUS L.
Види роду Rubus L, описаного К.Лiннеєм ще у 1753 роцi, широко поширені у свiтi. Вони вiдсутнi лише в Арктицi i в Антарктидi, в пустелях i напiвпустелях, рідко трапляються або взагалi вiдсутнi в степах. Рiзноманiтнi види ожин ми знаходимо в гiрських поясах тропiчних країн, в субтропiках, а також в бореальній i субарктичній зонах. За ареалом - рiд Rubus майже тропiчний, але в цьому великому ареалi видiляються три центри різноманіття: два первинних і один вторинний. Перший первинний центр - азіатський: Гімалаї, Китай і Зондський архіпелаг; другий - американський: тропічна частина південної Америки. Вторинним центром різноманітності ожин є Європа, куди поширилися представники підроду Rubus і утворили широкий спектр нових форм [27].
Основи визнаної більшістю ботаніків системи роду Rubus закладені його монографом В.Фокке [28-30]. Згідно із цією системою [за 31] у його межах можна виділити такі підроди.
Genus Rubus Linnaeus 1753. Sp. Pl. 492, 1754. Gen. Pl. ed. 5:218.
Пiдрiд Malachobatus (Focke) Focke 1914, Sp. Rub. 1: 41. (Sekt. Malachobatus Focke, 1874)
Види пiдроду вiчнозеленi, мають шипи, деякi з лежачими стеблами, бiльшiсть - дерева або напiвлазячi рослини. Листки знизу часто повстистi. Прилистки вiльнi, слабо розвинутi. Квiтки середньої величини або маленькi. За будовою плодiв пiдрiд вiдноситься до типу малини, оскільки його збiрна багатокiстянка при дозрiваннi відокремлюється від квiтколожа і опадає. Тропiчна i субтропiчна Азiя.
Пiдрiд Orobatus Focke 1888, in Engler, Nat. Pflanzend. 3(3): 31
Види пiдроду - здерев'янiлi рослини з повзучими стеблами, якi мають шипи, або кущi висотою до 3 м. Листки прості, цiлiсні, в бiльшiй частинi продовгуватi, або складні, трiйчастi (рiдко також 5-членнi), iнколи шкiрястi. Прилистки зеленi, широкi, часто зубчастi. Квiтки середньої величини або великi. Пелюстки рожевi до червоних. Плоди, зазвичай, великi, iнодi сухi (R. compactus Benth.). Пiвденна Америка (пiвнiчна частина Анд i один вид на Фiлiпiнах).
Пiдрiд Dalibardastrum Focke 1910. Sp. Rub. 1: 39.
За В.Фокке [28] сюди належать кущисті рослини з лежачими стеблами, якi поширенi в альпiйському, субальпiйському поясах гiр. Листки цiлi або 3-членнi з широкими, вiльними, великими або слабо розвиненими прилистками. Лише чотири види, що поширенi в Гiмалаях та в Китаї.
Пiдрiд Anoplobatus (Focke) Focke 1910. Sp. Rub. 1: 12. (Sekt. Anoplobatus Focke, 1874)
Пiдрiд об'єднує прямостоячi кущистi рослини з широкими лопатевими листками. Квiтки великi, пелюстки червонi або бiлi. Квiтколоже сухе, плiд типу малини. Тихоокеанська частина Пiвнiчної i Центральної Америки та Японiя.
Пiдрiд Idaeobatus (Focke) Focke 1910. Sp. Rub. 1: 12. (Sekt. Idaeobatus Focke, 1874)
Види пiдроду - лiтньозеленi, напiвздерев'янiлi або здерев'янiлi рослини з прямостоячими, лежачими або напiвлазячими стеблами - турiонами. Всi бiльш або менш вкритi шипами, а також у багатьох є щетинистi волоски i без залозок на нiжках. Квiтки рiзноманiтнi, плiд збiрний. Широко поширений пiдрід, представники якого трапляються в усiх частинах свiту i лише ареал одного бореального виду Rubus idaeus L. охоплює Європу.
Пiдрiд Lampobatus Focke 1888, in Engler, Nat. Pflanzenf. 3 (3): 31.
Вiчнозеленi, високi або напiвлазячi рослини з шипами та шкiрястими, 3-5-членними листками. Квiтки маленькi. Дозрiлi кiстянки вiддiляються вiд квiтколожа кожна окремо. Широко поширений тропiчний пiдрiд, види якого трапляються на висотi бiльше 1000 м., тобто не в тропiчному, а субтропiчному середовищi.
Пiдрiд Rubus L. (Subgenus Eubatus Focke, 1910)
Види пiдроду у бiльшостi з дворiчними, напiвздерев'янiлими стеблами iз шипами, повзучi або напiвповзучi рослини. Листки 3-5-членнi. Представники цього пiдроду мають порiвняно широке поширення. Окрiм Європи i Захiдної Азiї, вони трапляються в Пiвнiчнiй Африцi, на заходi Iндiї, в Пiвнiчнiй та Пiвденнiй Америцi.
Пiдрiд Comaropsis (L.C.Richard) Focke 1910, Sp. Rub. 1: 22 (Genus Comaropsis L.C.Richard, 1816)
Сюди належить два види невеликих рослин з напiвздерев'янiлими стеблами, на вузлах яких утворюються коренi. Листки простi або 3-членнi. Квiтки поодинокi з рожевими пелюстками. Лише два види в позатропiчнiй Пiвденнiй Америцi. Обидва види в систематичному вiдношенi сильно вiдрiзняються вiд інших представників роду Rubus пiвденноамериканської флори.
Пiдрiд Chamaebatus (Focke) Focke 1910, Sp. Rub. 1: 17. (Sekt. Chamaebatus Focke, 1874)
В бiльшостi випадкiв трав'янистi рослини з повзучими стеблами, з заокругленими листками i поодинокими квiтками. Декiлька видiв в Пiвнiчнiй та Середнiй Америцi, Схiднiй Азiї i на Фiлiпiнах.
Пiдрiд Dalibarda (Linnaeus) Focke 1910. Sp. Rub. 1: 13. (Genus Dalibarda Linnaeus, 1753)
Невеликi трав'янистi рослини з круглими, простими або 3-членними, листками. Декiлька видiв в Пiвнiчнiй Америцi, Схiднiй Азiї i Тасманiї.
Пiдрiд Cylactis (Rafinesque) Focke 1910, Sp. Rub. 1: 23. (Genus Cylactis Raf., 1819)
Переважно низькорослi трав'янистi рослини з однорiчними прямостоячими або лежачими стеблами, i повзучими пагонами або кореневищами. У деяких трав'янистих видiв вiдсутнi шипи або наявнi шипики. Частина видiв має обширнi бореальнi ареали. Бiльшість видів - вузькі ендемiки з бiльш або менш обмеженими ареалами в Центральному i Пiвденно-захiдному Китаї, в Гiмалаях, Японiї, в пiвнiчно-захiднiй частинi Пiвнiчної Америки.
Пiдрiд Chamaerubus O.Kuntze 1867, Ref. Deutsch. Bromb. 45. (Subgen. Chamaemorus [Hill] Focke 1910, Sp. Rub. 1: 12)
Монотиповий пiдрiд, єдиний вид якого R. chamaemorus L. - трав'яниста рослина з однорiчними стеблами, двудомна, одностатева без шипiв, з лопастними листками i повзучим кореневищем. В системi роду Rubus цей вид займає iзольоване мiсце i має циркумполярне поширення.
На думку більшості ботаніків [31, 32] система роду Rubus В.Фокке найбільш точно відображає його фiлогенез і з деякими змiнами продовжує викорис
- Київ+380960830922