РОЗДІЛ 2
МАТЕРІАЛИ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ
2.1 Загальна характеристика спостережень
Першочергово ми мали за мету дослідити медико-статистичні показники щодо ВІЛ-інфікованих осіб за матеріалами Одеського обласного патологоанатомічного бюро (ООПАБ) впродовж 1998-2002 рр. Це було реалізовано шляхом предметного вивчення документації: карт та протоколів розтинів, даних історій хвороб (табл. 2.1).
Надалі нами здійснені аутопсійне й наступне гістологічне дослідження 80 трупів ВІЛ-інфікованих осіб (60 чоловіків і 20 жінок). Матеріал був отриманий на базі ООПАБ. Розтини проводили у першу добу після смерті хворих, бо вважають, що виявлення сироваткових антитіл до ВІЛ можливе впродовж 24 годин після настання смерті [40]. У всіх 80 випадках нами була взята кров зі стегнової вени померлих у кількості 5,0 мл. Діагноз ВІЛ-інфекції був верифікований у спеціалізованому відділі ЦОВЛ із діагностикою СНІДу при обласній СЕС методом виявлення специфічних антитіл щодо вірусу та його окремих білків у реакції ІФА й імуноблотингу. У 70 спостереженнях із існуючих 80 з катамнезу було відомо, що ВІЛ-інфіковані померлі страждали на наркоманію (дві групи відповідно) (див. табл. 2.1)
Згідно сумісних наукових досліджень ООПАБ та Інституту екологічної патології людини (ІЕПЛ), на базі якого з 2005 року організовано лабораторію ендоекології та техногенно-індукованої патології Інституту сорбції і проблем ендоекології (ІСПЕ) НАН України, ми мали можливість предметного ознайомлення із науковим архівом (базами даних) цього закладу. На жаль, статистично виважені результати щодо патоморфологічних змін у печінці тут були відсутні з об'єктивних причин, однак ми мали змогу проаналізувати наступні фактичні дані (табл. 2.2), значущі у вимірі патології органів травлення при різноспричинених аномаліях імунної відповіді (табл. 2.3).
Таблиця 2.1
Загальна характеристика матеріалу дослідження щодо ВІЛ-інфікованих осіб
Об'єкти спостережень згідно задач наукового пошукуКількість спостереженьКарти та протоколи розтинів із супутніми даними історій хвороб ВІЛ-інфікованих осіб659
Шматочки тканин печінки, отриманих від ВІЛ-інфікованих осіб, зокрема:
- тих, що за життя вживали наркотики;
- тих, стосовно яких не було даних про вживання наркотичних речовин320 шматочків від 80 осіб
280 шматочків від 70 осіб
40 шматочків від 10 осіб
Таблиця 2.2
Спектр даних із інформаційних баз ІЕПЛ, задіяних у загальній структурі дослідження
Інформаційна складоваДоцільність долученняЧастота виявлення патології печінки і жовчовивідних шляхів у ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС з діагнозом хронічного гастриту порівняно з нозологічним контролем (пацієнти без "чорнобильського" анамнезу)З'ясування вірогідності залучення печінки та жовчовивідних шляхів до патологічних процесів, індукованих "чорнобильським чинником"Дані про вміст у сироватці крові пацієнтів - ліквідаторів з діагнозом хронічного гастриту аланінамінотрансферази, лужної фосфатази, білків, в т.ч. церулоплазміну, загального білірубіну та заліза (порівняно з НК)
Отримання інформації про функцію печінки
Продовження таблиці 2.2
Інформаційна складоваДоцільність долученняДані про вміст у крові ЛНА з діагнозом хронічного гастриту (порівняно з НК) різних класів лімфоцитів та деяких класів імуноглобулінів Поінформованість про наявність та імовірну скерованість аномалій імунної відповідіОсобливості клітинних реакцій у слизових оболонках шлунка і дванадцятипалої кишки ЛНА з діагнозом хронічного гастриту щодо пацієнтів НКПоінформованість про наявність та імовірну скерованість аномалій імунної відповідіДані про наявність патології гепатобіліарної системи у постраждалих від аварії з діагнозом виразкової хвороби дванадцятипалої кишкиЗ'ясування вірогідності залучення печінки та жовчовивідних шляхів до патологічних процесів, індукованих "чорнобильським чинником"Особливості імунологічних показників у ЛНА, хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишкиПоінформованість про вірогідність та характер аномалій імунної відповідіДані про реалізацію аномалій імунної відповіді у слизових оболонках шлунка та дванадцятипалої кишки у ЛНА, хворих на дуоденальну виразкуПоінформованість про вірогідність та характер аномалій імунної відповідіУ зв'язку із щойно сказаним вважаємо за необхідне дати деякі пояснення. Хронічний гастрит та виразкова хвороба (пептична виразка - згідно останньої редакції МКХ) дванадцятипалої кишки обрані для зіставного аналізу тому, що ці захворювання є домінуючими у постраждалих від аварії на ЧАЄС (принаймні - серед недуг органів травлення). Отож, ми могли додатково проаналізувати клініко-морфологічні патерни патології органів травлення при ВІЛ-інфекції щодо такої при вторинному імунодефіциті у ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи (табл. 2.3)
Таблиця 2.3
Патерни патології органів травлення при різноспричинених аномаліях імунної відповіді
Ознаки, взяті до увагиДосліджувані групиВІЛ-інфіковані особиЛНАІндукція (стимуляція) патологічних змін++Спектр імовірних індукторів
- ВІЛ
- іонізуюча радіація
- інші техногенні полютанти
- алкоголь
- наркотики
±
-Вторинний імунодефіцит як провідний патогенний чинник+
2.2. Методи дослідження
Медико-статистичний аналіз смертності від ВІЛ/СНІД ми здійснили шляхом детального вивчення протоколів розтинів ООПАБ за 1998-2002 рр. Ці дослідження здійсненні сумісно із лікарем - патологоанатомом вищевказаної установи Рошею Ларисою Григорівною. Нами спільно було розроблено систему ознак, у вигляді карти, в якій враховували параметри змін всіх клітинних типів печінки, стан судинної системи, а також гістологічний індекс склерозу (ГІС) та індекс гістологічної активності (ІГА) при хронічних гепатитах, епідеміологічні, катамнестичні дані та результати аутопсії (додаток А).
Таким чином, нами було відібрано, оброблено і проаналізовано медичну документацію на 80 померлих з діагнозом ВІЛ-інфекціі із застосува
- Київ+380960830922