РОЗДІЛ 2
РОЗРОБКА МОДЕЛЕЙ УПРАВЛІННЯ ПРОЕКТАМИ ЛІКВІДАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ-БАНКРУТІВ
2.1. Концептуальна модель проектів ліквідації підприємств-банкрутів
Для розробки концептуальної моделі проектів ліквідації підприємств-банкрутів пропонується використовувати системний підхід. Це спосіб теоретичного і практичного дослідження, при якому кожний об'єкт розглядається як система [24, 28, 43]. Підхід становить собою сукупність методологічних принципів і положень, які дають можливість розглядати систему як єдине ціле з узгодженням функціонування всіх її елементів. На основі системного підходу передбачається вивчення кожного елементу системи у його зв'язку і взаємодії з іншими елементами, що дає можливість спостерігати за змінами в системі внаслідок зміни окремих її ланок. Системний підхід є конкретизацією вимоги діалектики про розгляд кожного предмета у його взаємовідносинах і взаємозв'язках з іншими предметами [24].
В основі функціонування будь-якої системи лежать об'єктивні загальні закони, такі як закон збереження і закон безперервного розвитку, які пояснюють суть і природу прагнення системи до рівноваги та її стійкість. Така рівновага носить динамічний характер, оскільки досягається в результаті зміни стану рівноваги через подолання не рівноважних станів, що й означає розвиток системи. Розвиток є необоротною, закономірною зміною, в результаті якої виникає новий стан складу або структури системи, а також кількісні (у вигляді зростання) і якісні перетворення на основі використання потенційних можливостей з метою вдосконалення [24].
Системний підхід до управління - це логічно обґрунтований підхід до дослідження об'єктів як складних систем, які складаються з окремих елементів з численними внутрішніми і зовнішніми зв'язками. Системний підхід до управління дозволяє глибше вивчити об'єкт управління, отримати повніше уявлення про нього, виявити причинно-наслідкові зв'язки між окремими частинами об'єкту. Системний підхід є необхідною умовою для використання математичних методів, проте його значення виходить за ці межи. Він припускає усесторонній облік специфічних характеристик відповідного об'єкту, що визначають його структуру й організацію.
Основою системного підходу є дотримання принципів системності. До системних принципів відносяться принцип кінцевої мети, принцип вимірювання, принцип еквіфінальності, принцип єдності, принцип зв'язності, принцип модульної побудови, принцип ієрархій, принцип функціональності, принцип розвитку, принцип децентралізації, принцип невизначеності [24]. При системному підході спочатку досліджуються параметри "виходу". Потім визначають параметри "входу", тобто досліджується потреба в ресурсах (матеріальних, фінансових, трудових і інформаційних), яка визначається після детального вивчення рівня даної системи і параметрів зовнішнього середовища. Системний підхід дозволяє комплексно оцінити будь-яку діяльність і діяльність системи управління на рівні конкретних характеристик.
Системний підхід дозволяє створити так звану схему логіки управління проектом ліквідації підприємства-банкрута, представлену на рис. 2.1. Звичайно в число основних критеріїв оцінки різних варіантів виконання проекту входять терміни і вартість досягнення результатів. При цьому заплановані цілі й якість звичайно служать основними обмеженнями при розгляді й оцінці різних варіантів. Для управління проектами необхідні важелі. До основних важелів керування можна віднести ресурси проекту і технології, які використовуються. Крім цих основних, існують і допоміжні засоби, призначені для керування основними.
До таких засобів можна віднести контракти й організацію робіт.
Цілі Погашення кредиторської заборгованості, визначеної в судовому порядку
Основні критерії і обмеженняКритерії успіхуОбмеження Максимально можливе задоволення вимоги кредиторівТермін
(за рішенням господарського суду)Ліміт витрат ліквідаційної комісії Цілі проекту
Основні важелі управлінняРесурси
(кошти від продажу активів, дебіторська заборгованість, кошти від оренди майна банкрута)Технологія (реалізація активів підприємства-банкрута) Додаткові важелі управлінняКонтрактиОрганізаціяВзаємодіяПерсонал Врахування невизначеностіАналіз ризиків
(вірогідність не покриття вимог кредиторів)
Рис. 2.1. Схема логіки управління проектами ліквідації підприємств-банкрутів
Застосовується системний аналіз головним чином для дослідження штучних систем, причому в таких системах важлива роль належить діяльності людини. Системний аналіз дозволяє виявити доцільність впровадження проекту, визначити, до якого класу складності він належить, виявити найбільш ефективні методи управління [24, 106]. Кінцевою метою такого дослідження є розробка і впровадження вибраної моделі управління.
Дослідження починається з уточнення або формулювання цілей конкретної системної моделі і пошуку критерію ефективності, який повинен бути виражений у вигляді конкретного показника. Зміна зовнішнього середовища викликає функціональну зміну елементів системи. У наявному середовищі неможливе тривале існування незмінної системи: будь-яка зміна, як би повільно і непомітно вона не протікала, неминуче призводить до якісної зміни системи. Причому зміна зовнішнього середовища може відбуватися як незалежно від системи, так і під впливом самої системи [43, 59, 106].
Виходячи з розуміння зрілої системи як єдності і сталості структури, можна визначити різноманітні форми перетворення, безпосередньо пов'язані зі зміною кожного з перерахованих атрибутів системи: перетворення, що призводить до знищення елементів системи, знищення усіх взаємозв'язків [60]. Перетворення системи в якісно інший, але рівний за ступенем організації стан. Це відбувається внаслідок зміни складу елементів системи