РОЗДІЛ 2. ПРОГРАМА, ПРЕДМЕТ І ОСНОВНІ МЕТОДИ НАУКОВОГО
ДОСЛІДЖЕННЯ
Робота є результатом комплексних соціально-гігієнічних досліджень Українського інституту громадського здоров'я МОЗ України. Основні результати досліджень відображені в публікаціях наукових видань і є основою при виборі програми та загальної методики проведення досліджень.
Розроблені програма, обсяг, матеріали та методи наукового дослідження представлені на мал. 2.1
Дослідження складалось з шести основних етапів, кожних з яких в свою чергу включав конкрентні задачі другого порядку. Така багаторівнева структуризація задач дослідження забеспечувала його системність, оскільки результати, отримані на кожному попередньому етапі логічно ставали основою не тільки для послідуючих етапів, а і для узагальнення отриманних результатів та наукового грунтування досягнення мети дослідження.
Перший етап передбачав вивчення досвіду економічно розвинених країн світу, колишнього Радянського Союзу, країн СНД з питань організації спеціалізованої медичної допомоги міському населенню. Важливою задачею цього етапу було вивчення стану рішення данного питання в ході реорганізації галузі охорони здоров'я в Україні.
Виконання поставленого завдання здійснювалось за допомогою структурного аналізу та історико-інформативного методу.
Другий етап програми включав вибір напрямку дослідження, формування мети та завдань, обгрунтовання його методів та обсягу.
Необхідність розробки нової системи спеціалізованої медичної допомоги пов'язана з тим, що відмічається незадовільність населення якістю спеціалізованої медичної допомоги [448] на фоні обмежених можливостей удосконалення технологій за недостатніх ресурсів [321]. Чинні методичні підходи до визначення потреби в спеціалізованій медичній допомозі [436-439] не в повній мірі відповідають умовам моргінального суспільства української держави, так як вони не враховують раціональність використання ресурсів галузі охорони здоров'я, а основуються тільки на стані здоров'я населення.
Нами за основу при розробці нової системи організації спеціалізованої медичної допомоги дорослому населенню великого міста були взяті критерії ВООЗ - доступність медичної допомоги та її соціальна прийнятість [445-447]. У якості компонентів забезпечення висококваліфікованої медичної допомоги взяті запропоновані Maxwell R [445] високий рівень професіоналізму, що базується на існуючих знаннях та технологіях, ефективне використавння ресурсів, задоволення потреб пацієнта.
Нами розроблені методика визначення ефективного (раціонального) використання кадрових ресурсів амбулаторно-поліклінічної ланки та ліжкового фонду стаціонарних відділень.
В своїх розрахунках ми за основу взяли реально існуючу штатну кількість посад лікарів-спеціалістів в розрахунку на 10 тис. дорослого населення та потужність спеціалізованого ліжкового фонду.
Спеціалізовані амбулаторні лікарські прийоми за допомогою експертної оцінки аналізувались з позиції їх медичної та організаційної обгрунтованності.
До необгрунтованих лікарських прийомів були віднесені:
П - Періодичні медичні огляди працюючих в шкідливих та небезпечних умовах праці.
К - Попередні медичні огляди за направленнями відділами кадрів промислових підприємств, організацій, які, як і періодичні медичні огляди згідно до Закону України "Про охорону праці" за бюджетні кошти ЛПЗ проводити не повинні.
Р - Амбулаторні прийоми проведені лікарями-спеціалістами при роботі в складі медичних комісій при райвійськкоматах, які згідно з чинним законодавством проводяться за рахунок коштів військкоматів..
Н - Консультативний прийом планових необстеженних хворих.
МЕТА ДОСЛІДЖЕННЯ: Забезпечення міського населення доступною, якісною спеціалізованою медичною допомогою при ефективному та раціональному використанні наявних матеріально-технічних, кадрових та фінансових ресурсів шляхом наукового обгрунтування, розробки та впровадження нової системи організації надання спеціалізованої медичної допомоги дорослому населенню великого промислового міста
1. Системного підходу та аналізуI - VI2.Аналітико-синтетичнийI - VI3. СоціологічнийIII - V4. СтатистичнийII - VI5. Експертних оцінок III- V6. ГрафічнийV- VI7. Хронометражних дослі-дженьIII
? Примітка: впровадження результатів дослідження проводилось одразу після їх
отримання на етапах виконання
Рис.2.1 Програма, обсяги та методи досліджень.
М - Амбулаторний прийом з метою одерження висновку при оформлені документів для направлення на медикоекспертну соціальну комісію; після перебування на лікуванні чи обстеженні в профільному стаціонарному відділенні
В - Ам