РОЗДІЛ 2
ІДЕНТИФІКАЦІЯ ТА ОЦІНЮВАННЯ РИЗИКІВ БАНКРУТСТВА ПІДПРИЄМСТВ
2.1. Класифікація ризиків, що зумовлюють банкрутство підприємств
Класифікація ризиків банкрутства підприємств з огляду на те, що від неї залежать правильність їх ідентифікації, точність кількісного оцінювання ризику, а, значить і ймовірність запобігання банкрутству підприємств, є дуже важливою. Результати класифікації ризиків є вихідними даними для подальшого процесу дослідження ризиків у процесі формування системи запобігання банкрутству підприємств. Насамперед, необхідно дати визначення економічного ризику, як такого, що впливає на всі сфери діяльності підприємства незалежно від форми власності, величини та сфери діяльності. Узагальнення аналізу досліджень та наукових праць дає змогу зробити висновок, що найповніше та найзмістовніше тлумачення економічного ризику міститься в праці В.В. Вітлінського [26, с. 3, 28, с. 9]: "економічний ризик - це економічна категорія, що пов'язана з подоланням невизначеності та конфліктності в ситуації неминучого вибору в процесі виробничо-господарської діяльності. Вона відображає міру (ступінь) відхилення від цілей бажаного (очікуваного) результату, а також ступінь невдачі з урахуванням впливу керованих і некерованих чинників, прямих та зворотних зв'язків стосовно об'єкта керування".
Класифікація ризиків у системах управління машинобудівних підприємств є складним завданням через такі особливості [116, с. 23]:
1) наявність великої кількості ризиків, з якими підприємство постійно зіштовхується при прийнятті як поточних, так і довгострокових рішень. Як зазначає В.В. Черкасов [165, с. 73], на сучасному етапі нараховується більше 40 різних критеріїв і більше 220 видів ризиків;
2) неможливість чіткого розмежування ризиків, оскільки вони тісно пов'язані один з одним;
3) різноманітність ризиків, одні з яких виявляються у діяльності будь-якого підприємства машинобудівної галузі, інші властиві лише діяльності окремих машинобудівних підприємств (наприклад, підприємства важкого машинобудування або літакобудування);
4) стрімкість економічного і політичного розвитку країн світу, що породжує нові види і типи ризиків;
5) відмінність у динамічності та інтенсивності дії ризиків;
6)динаміка внутрішнього соціально-економічного розвитку машинобудівних підприємств.
Будь-яка класифікація ризиків не є універсальною, оскільки складно розробити універсальну класифікацію ризиків через дію перелічених вище особливостей. Як правило, класифікацію здійснюють відповідно до встановленої мети чи завдань.
Найчастіше ризики класифікують за масштабами та обсягами; за ступенем обґрунтованості ризику; за чисельністю осіб, які беруть участь у прийнятті рішень; за рівнем прийняття рішень; за рівнем виникнення ризику тощо [2, 9, 28, с. 24-25, 29, с. 45-61, 88, с. 58-77, 93, 95, 111, с. 31-34, 126, с. 58-59, 153, 163].
Найповнішу, на наш погляд, класифікацію економічних ризиків запропоновано у праці [149, с. 122-125]. Її подано на рис. 2.1.
Ризики підприємства залежно від сфери виникнення поділяються на зовнішні та внутрішні. Обсяг та ймовірність виникнення внутрішніх ризиків безпосередньо залежать від функціонування системи управління та господарської діяльності машинобудівного підприємства. До зовнішніх для організації відносять ризики, зумовлені причинами, на які підприємство не має прямого впливу. За українських економічних умов вони відіграють дуже важливу роль у діяльності підприємства. Слід зазначити, що уникнути зовнішніх ризиків дуже важко, найчастіше їх просто враховують. На зовнішні ризики важко впливати, до них можна лише адаптуватись [149, с. 126].
Рис. 2.1. Класифікація ризиків підприємства за сферою виникнення
Однак в цій класифікації не виокремлено ризик неналежної якості, який є одним із визначальних для машинобудівної галузі, відсутній ризик банкрутства підприємства, зміст якого не розкривався у наукових працях. Доцільно ввести поняття ризику банкрутства підприємства, визначити сферу його впливу та наслідки, до яких він може призвести, його зв'язок з іншими видами ризиків і способи його мінімізації, оптимізації та уникнення.
На відміну від економічних, ризики банкрутства загрожують існуванню самого підприємства. Якщо говорити про економічні ризики, то в процесі діяльності підприємство може збільшувати чи знижувати їх вплив або уникати зовсім. Збільшення економічних ризиків здійснюється з метою збільшення очікуваного прибутку чи збільшення ймовірності отримання іншого результату, яке підприємство ставить за мету в процесі виробничо-господарської діяльності. На відміну від інших, ризик банкрутства - це ризик, який недоцільно збільшувати, оскільки він діє на підприємство з високим рівнем інтенсивності та загрожує йому значними збитками, які можуть призвести до ліквідації підприємства.
Отже ризик банкрутства - це вид економічного ризику, який досягає максимально можливого рівня, що призводить до небезпеки виникнення - невідповідності фінансово-економічного стану підприємства кредиторським вимогам (різних груп впливу). У процесі управління цей ризик доцільно знижувати або його уникати.
Відповідно із визначенням ризик банкрутства - це максимально можливий ризик діяльності підприємств, при високому рівні якого підприємство просто перестає функціонувати.
Доцільно відрізняти поняття ризику банкрутства та рівня ризику банкрутства. Рівень ризику банкрутства визначається як добуток певного рівня ймовірності настання події на певний рівень можливих збитків. Поняття високий рівень ймовірності та високий рівень збитків дослідимо, аналізуючи наукові праці.
Таким чином, можна графічно зобразити зону, де виникає ризик банкрутства підприємства, відклавши по одній осі ймовірність небажаного результату, а по другій - обсяг збитків (рис. 2.2).
Ризик банкрутства відрізняється від визначення економічного ризику тим, що він може мати як позитивні, т