РОЗДІЛ III. УДОСКОНАЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ ІНВЕСТИЦІЯМИ ПІДПРИЄМСТВА.............................................
983.1.Методичний підхід по управлінню інвестиціями на підприємстві...........................................................................................
983.2.Умови формування інвестиційної привабливості ..........................1063.3.Методика оцінки інвестиційної привабливості підприємств............................................................................................
122Висновки по третьому розділу.......................................................................140ВИСНОВКИ..................................................................................142СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ .............................................145ДОДАТКИ .................................................................................162
ВСТУП
У період трансформації економічної системи суттєво зростає значення інвестиційної діяльності в країні. Від інтенсивності й результативності інвестиційних процесів залежить успіх перетворень, насамперед у сферах економічного, політичного та соціального життя. Ось чому сьогодні необхідно приділяти увагу питанням, пов'язаним з інвестуванням, способами і методами його активізації, вивченням умов створення сприятливого інвестиційного клімату, залученням інвестицій та їх ефективним використанням на усіх рівнях: держави, галузі, регіону, підприємства.
Інвестиції відіграють виключно важливу роль в діяльності підприємства, вони необхідні, в першу чергу, для простого і розширеного відтворення виробництва, структурних змін, максимізації прибутку і на цій основі - для вирішення багатьох соціальних проблем, а також для забезпечення нормального функціонування підприємства в майбутньому, стабільності його фінансового становища. Це потребує комплексного і системного підходу, вивчення зарубіжного та вітчизняного досвіду, проведення досліджень та відповідних методичних розробок.
Актуальність теми. В сучасних умовах розвитку економіки України та її структурної перебудови особливе значення має оновлення виробничого потенціалу підприємства. Необхідною передумовою його прискорення і забезпечення на цій основі сталого й конкурентоспроможного функціонування та розвитку підприємств є необхідна та достатня наявність інвестиційних ресурсів та можливість їх залучення з урахуванням інвестиційної привабливості підприємств.
Широке коло питань, пов'язаних з дослідженнями оцінки інвестиційної привабливості підприємств, знайшло відображення в працях відомих зарубіжних вчених-економістів: Ю. Блеха, Е. Брігхема, У. Гетце, Г. Мунцеля, Ф. Фабоцці, У. Шарпа та ін. Значний внесок в економічну теорію з проблем інвестиційної політики та управління інвестиціями належить українським вченим І.О. Бланку, А.А. Пересаді, В.М. Гриньовій, В.С. Пономаренку, П.Г. Перерві, П.А. Орлову, а також російським вченим В.В. Ковальову, Р.А. Фатхутдінову, В.В. Шеремету та ін.
Але у фундаментальних роботах перелічених вчених відсутня єдина точка зору стосовно обґрунтування залежності інвестиційної привабливості суб'єкта господарювання від сфери діяльності, стадій життєвого циклу і впливу зовнішніх та внутрішніх ризиків. Практично немає системних розробок з оцінки інвестиційної привабливості підприємств. Недостатня розробка цих проблемних питань, а також їх методична та практична значущість визначили вибір теми, мету та задачі роботи.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертацію виконано відповідно до плану науково-дослідних робіт Харківського державного економічного університету (тема "Управління інноваційно-інвестиційним процесом на підприємстві" реєстр. №0102V005568).
Мета і задачі дослідження. Мета дослідження полягає у теоретичному обґрунтуванні та розробленні методичного забезпечення оцінки інвестиційної привабливості підприємств в умовах невизначеності мезоекономічного рівня з урахуванням стадій життєвого циклу підприємства, зовнішніх і внутрішніх ризиків. Для досягнення поставленої мети було визначено та вирішено такі задачі:
уточнення сутності категорій "інвестиційна політика підприємства", "інвестиційна привабливість підприємства";
аналіз систем зовнішнього та внутрішнього середовища, що зумовлюють функціонування сучасного підприємства;
узагальнення існуючих показників інвестиційної привабливості держави і системи її оцінки;
аналіз методик оцінки інвестиційної привабливості на мезоекономічному рівні та обґрунтування доцільності використовування певних груп показників із урахуванням особливостей галузей та регіонів;
узагальнення та систематизація досвіду вітчизняних вчених щодо формування й використання методик оцінки інвестиційної привабливості підприємств;
аналіз та обґрунтування найважливіших факторів формування інвестиційної привабливості підприємства;
розробка методики оцінювання інвестиційної привабливості підприємств різних форм власності, сфер діяльності та розмірів.
Об'єктом дослідження є інвестиційні процеси промислових підприємств в трансформаційній економіці.
Предмет дослідження - оцінка інвестиційної привабливості підприємства та її визначення в конкретних умовах господарювання.
Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дисертаційного дослідження стали наукові роботи провідних вітчизняних і зарубіжних вчених у сфері інвестиційної діяльності. В процесі дослідження використано наукові методи: логічного узагальнення та абстрагування - для уточнення понять "інвестиційна політика підприємства" та "інвестиційна привабливість підприємства"; теоретичного пошуку - для дослідження наукової проблематики та вивчення досвіду зарубіжних і вітчизняних науковців; системного підходу - для дослідження систем зовнішнього та внутрішнього середовища, які впливають на результати діяльності сучасного підприємства; фінансового аналізу, зіставлення - для узагальнення показників інвестиційної привабливості на макро- та мезоекономічно