РОЗДІЛ 2
МАТЕРІАЛ І МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ
2.1. Характеристика секційного матеріалу
Результати роботи засновані на морфологічному вивченні 60 секційних спостережень осіб, що страждали за життя на псоріаз і померли від різних причин. Псоріатичний характер ураження шкіри визначали макро- і мікроскопічно і підтверджували шляхом збору катанамнезу на підставі вивчення амбулаторних карт та історій хвороби, які знаходяться в архівах обласного і міських шкірно-венерологічних диспансерів, дільничних лікарень.
Забір секційного матеріалу ми проводили в обласному бюро судово-медичної експертизи (СМЕ) м.Донецька, бюро СМЕ міст Маріуполя, Слов'янська, Краматорська, Червоноармійська і патологоанатомічних відділенях Донецького обласного клінічно-територіального медичного об'єднання (ДОКТМО) ім. М.Калініна, Інституту невідкладної та відновної хірургії (ІНВХ) АМН України, клінічної лікарні №1 м.Донецька, Центральному патологоанатомічному відділенні м. Нальчика й Обласній клінічній лікарні м. Одеси в період з лютого 1985 по грудень 1999 року.
За матеріалами обласного бюро СМЕ м.Донецька псоріаз зустрічається з частотою 0.75% від загального числа розтинів.
Контрольну групу склали 20 секційних спостережень практично здорових осіб у віці від 21 до 62 років, що загинули в результаті нещасливих випадків.
Забір матеріалу здійснювали в терміни від 4 до 12 годин з моменту настання смерті. За клінічними формами захворювання спостереження розподілилися таким чином: обмежений інфільтративно-бляшковий псоріаз (ОІБП) - 11, поширенний інфільтративно-бляшковий псоріаз (ПІБП) - 32, псоріатична еритродермія (ПЕ) - 6, псоріатичний артрит (ПА) - 7, поєднання псоріатичної еритродермії та артриту - 4.
Таблиця 2.1
Розподіл випадків спостереження за групами в залежності від клінічної форми псоріатичної хвороби
ГрупиКонтрольнаОбмежений псоріазПоширений псоріазПсоріатична еритродерміяПсоріатичний артритКількість випадків201132611%-18,3%53,3%10,0%18,3%
При аналізі розподілу померлих за статтю відзначали значну перевагу (81.66%) осіб чоловічої статі, що, ймовірно, визначається перевагою випадків насильницької смерті осіб чоловічої статі в судово-медичній практиці і, можливо, більшою частотою псоріазу в чоловіків. Варто підкреслити, що значну частину наших спостережень (79.66%) складали особи працездатного і соціально-активного віку з переважанням вікової групи 41-60 років (53.33%). При цьому середній вік складав 48.3±5.7 року.
Переважна більшість летальних виходів у нашому матеріалі пов'язана з раптовою смертю. Причому, майже в половині випадків (29 - 48.33%) безпосередньою причиною смерті була гостра серцево-судинна недостатність. Безпосередньо від ускладнень псоріатичної еритродермії чи її поєднання з псоріатичним артритом померло 7 осіб (11.66%). У групі самогубств і нещасних випадків об'єднані 20 спостережень (33.33%) з них: 10 осіб (16.67%) загинуло від механічної асфіксії; 4 осіб (6.67%) - в результаті черепно-мозкової травми при дорожньо-транспортних подіях. Отруєння етиловим спиртом (3) і втоплення (3) послужили причиною смерті в 5.00% випадків кожне. Інші спостереження (7) - крововилив у мозок при розриві аневризми передньої сполучної артерії мозку, набряк мозку при гліобластомі правої тім'яно-потиличної області, правобічний пневмоторакс при хворобі Бюрке, уремія при хронічному пієлонефриті, гострий вірусний енцефаліт, туберкульоз легень, пневмоніогенний сепсис - склали по 1.67% кожне.
На підставі аналізу анамнестичних даних вивчили давність захворювання, яка склала від 10 місяців до 22 років, причому переважали спостереження з давністю захворювання понад 10 років (34 - 56.67%).
2.2. Морфологічні методи дослідження
Досліджували шматочки ураженої і макроскопічно незміненої шкіри і синовіальної оболонки колінних суглобів. У померлих контрольної групи робили аналогічний забір матеріалу.
Фіксовані в 10%-ному розчині холодного нейтрального формаліну шматочки тканини заливали в парафін за загальноприйнятою методикою. З парафінових блоків на ротаційному мікротомі МШС-2 виготовляли серійні гістологічні зрізи товщиною 5±1 мкм. Парафінові зрізи фарбували гематоксиліном і еозином, за ван Гізоном, Вергоффом, Слінченко, Шуєніновим, Сельє, Массоном, Гейденгайном, толуїдиновим синім при pH 2,6 і 5,3, за Шабадашем, ставили ШІК-реакцію з обробкою контрольних зрізів амілазою і фенольною реакцією Ебнера. Амілоїд виявляли за допомогою фарбування гістологічних зрізів конго-рот і вивчали їх у лінійно поляризованому світлі. Крім того, за допомогою кількісного гістофізичного поляризаційно-оптичного метода дослідження, із визначенням оптичної сили подвійного променезаломлення, фенольного індексу, індексів накопичення мукополісахаридів та несульфатованих глікозаміногліканів, вивчали стан волокон та міжклітинної речовини сполучної тканини.
У 12 секційних спостереженнях (по 3 кожної форми псоріатичної хвороби) виконано імуногістохімічне дослідження шкіри і синовіальної оболонки. Серійні гістологічні зрізи (всього - 75), депарафіновані за стандартною методикою, обробляли моноклональними антитілами (фірми DAKO), міченими пероксидазою хрону, до поверхневих антигенів загальної популяції Т-лімфоцитів (CD3), загальної популяції В-лімфоцитів (CD20), макрофагів (HAM56), субпопуляцій Т-лімфоцитів - хелперів/індукторів (CD4) і супресорно-цитотоксичних клітин (CD8), до актину, мієлоїд-гістіоциторного антигену (MAC387). Потім фіксовані у тканині антитіла візуалізували системою DAKO EnVision+ з барвниками DAB та AEC. Імуногістохімічні дослідження виконані в патогістологічній лабораторії шпиталю Сан-Луї (Париж), за що автор виражає глибоку вдячність проф. Клоду Брошерью.
Морфометричне дослідження проводили за допомогою дослідницького мікроскопа Olympus AX-70 Provis, оснащеного цифровою відеосистемою, з'єднаною з персональним комп'ютером, і спеціалізованої програми AnalysisPro 3.1 фірми Soft Imaging System (Німеччина). Програма забезпечує можлив