РОЗДІЛ 2
ДІАГНОСТИКА УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ НА ПІДПРИЄМСТВАХ З ВИСОКИМ СТУПЕНЕМ ІНДИВІДУАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКТУ
2.1. Особливості формування інформаційних потоків в процесі управління витратами підприємства
Підприємства з високим ступенем індивідуалізації продукту функціонують у різних сферах економічної діяльності, зокрема, в ряді галузей промисловості з індивідуальним асортиментом продукції в одиничному та дрібносерійному виробництві, при освоєнні нової продукції, виготовленні нестандартного устаткування і складних об'єктів промислового виробництва з тривалим операційним циклом виготовлення (суден, літаків, енергоблоків та інших складних об'єктів); у будівництві при виконанні робіт чи наданні послуг за індивідуальними замовленнями, сфері консалтингових і рекламних послуг, при розробці інформаційних систем та виконанні проектно-конструкторських робіт тощо.
Не зважаючи на різну спрямованість діяльності підприємств і відповідно продуктів, які на них створюються, (від великогабаритних агрегатів у промисловості до різноманітних послуг) існують спільні особливості внутрішньовиробничого середовища підприємства, пов'язані із характерними рисами дискретного виробничого процесу за окремими видами робіт, які є ключовими в управлінні операційними витратами.
Сутність дискретного виробничого процесу за окремими видами робіт полягає в наявності зовнішньої ініціативи початку робіт за кожним окремим замовленням на виготовлення продукту з високим ступенем індивідуалізації. Замовник, визначає споживчі властивості продукту, строки його виробництва і бере на себе зобов'язання по оплаті в розмірі договірної ціни продукту, яка визначається до початку процесу виробництва. Тобто весь комплекс робіт по виробництву продукту здійснюється за замовленням і регламентується договірними відносинами. Так як ціна продукту визначається до початку виробничого процесу, основною проблемою для підприємства є дотримання планового кошторису на виконання робіт з метою недопущення перевищення фактичних витрат встановленого у контрактній ціні планового рівня. Отже, в процесі формування контрактної ціни продукту необхідно враховувати вплив широкого спектру факторів як внутрішнього, так і зовнішнього середовища функціонування підприємства.
В системі управління витратами підприємства визначаються основні фактори зовнішнього середовища, які найбільше впливають на формування вхідної та вихідної інформації про витрати виробництва продукту, з метою оцінки ступеня відповідності існуючої структури і напрямків структуризації інформаційних потоків в системі управління витратами підприємства потребам інформаційного забезпечення в системі управління при прийнятті рішень як щодо оптимізації витрат виробництва при виготовленні окремих продуктів, так і впливу прийнятих зобов'язань по кожному окремому договору на результативність діяльності підприємства як цілісного суб'єкта господарювання.
Системне представлення управління витратами відносно зовнішнього середовища функціонування підприємства направлене на подальший розвиток методології управління витратами на основі сучасної системно-орієнтованої парадигми. За результатами проведеної діагностики ми ставимо за мету виявити можливості для удосконалення методології управління витратами і розробити на цій основі, використовуючи існуючий світовий досвід в проектному менеджменті, практичні методичні рекомендації щодо управління витратами на підприємствах з високим ступенем індивідуалізації продукту. При цьому ми виходимо із передумови, що проект - це комплекс робіт по виконанню індивідуального замовлення на виробництво продукції із визначеними замовником кількісними та якісними характеристиками у встановлені строки із визначеною кошторисною вартістю виконання робіт. Продукт з високим ступенем індивідуалізаці є продуктом проекту. При такому підході підприємство з високим ступенем індивідуалізації продукту є проектноорієнтованим підприємством.
Особливість операційної діяльності проектноорієнтованих підприємств полягає у двоетапному процесі реалізації. На першому етапі процесу реалізації відбувається погодження із замовниом планової кошторисної вартості проекту і укладання договору на виконання робіт за проектом. На другому етапі процесу реалізації відбувається підписання акту виконаних робіт, які є підставою для оплати виконаних робіт за проектом. Ця особливість операційної діяльності визначає закономірності в формуванні витрат виробництва для даного типу підприємств, які полягають у наступному.
Свої активи у частині підрядних договорів підприємства одержують завдяки іншим суб'єктам господарювання або приватним особам. У відповідності до Національних стандартів бухобліку [95,с.5], активами визнаються ресурси, які контролює підприємство в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, зумовить одержання економічних вигід у майбутньому.
Отже, перший етап процесу реалізації робіт за проектом для проектно-орієнтованого підприємства є минулою подією, в результаті якої з'являться активи як у формі господарських ресурсів на балансі підприємства, так і потенційних (виділених) витрат для одержання економічних вигід.
Під час виконання робіт за проектом використання ресурсів зумовлює витрати підприємства, які повертаються на підприємство у формі економічних вигід - доходу від виконання зобов'язань проектноорієнтованого підприємства по договору, який отримується організацією чи приватною особою - замовником на другому етапі процесу реалізації після підписання актів прийому виконаних робіт і містить в собі прибуток. Визначення основних факторів, що впливають на процес формування вхідної та вихідної інформації про операційні витрати організації, можна провести на основі виділення та узагальнення етапів формування активів, витрат і доходів підприємства, операційна діяльність якого орієнтована на виготовлення продукту з високим ступенем індивідуалізації і регламентована контрактними зобов'язаннями, що ілюструє рис.2.
- Київ+380960830922