РОЗДІЛ 2
ОБ'ЄКТИ, УМОВИ ТА МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕНЬ
Експериментальна робота виконувалася у відділі тропічних і субтропічних рослин Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України. В процесі виконання роботи були проведені лабораторні і вегетаційні експерименти, а також дослідження з використанням комп'ютерних систем отримання, обробки і накопичення інформації.
Досліджувалось близько 100 видів декоративних рослин із 13 родин : Agavaceae Endl., Amaryllidaceae St.- Hil., Araceae Juss., Araliaceae Juss., Commelinaceae R.Br., Euphorbiaceae Juss., Antericaceae Juss., Malvaceae Juss., Moraceae Link., Orchidaceae Juss., Piperaceae C.Agardh, Theaceae D.Don., Vitaceae Juss.
Вибір об'єктів досліджень був обумовлений насамперед їх належністю до різних екотипів, що визначає формування різноманітної морфоструктури у філогенезі. Серед видів, що вивчали, представлені епіфіти і наземні рослини, із моноподіальним та симподіальним типом галуження пагонової системи. Крім того, досліджувані рослини характеризувались різними формами росту [222].
Ботанічна характеристика дослідних видів наведена в таблиці 2.1.
Рослини вирощували в умовах пасивного (у теплиці) і активного (з-д "Трактородеталь" ім. Лепсе; Інформаційний центр Чорнобильської АЕС, ресторан "Студіо") експерименту при температурному режимі в межах 22-280С і відносній вологості повітря 65-90%. Вологість ґрунтових субстратів і замінників ґрунту підтримували на рівні 30-75% від повної вологоємкості. Освітлення - природне. Світловий режим в оранжереях із листопада по січень становить - 1,6 клк, у лютому-квітні - 2,2-4,0, у травні-серпні - 7,4-7,6, у вересні-жовтні - 5,0-2,7 клк. З квітня по жовтень проводили притінення оранжерей на 40-50%.
Фенологічні спостереження здійснювали за "Методикою фенологічних спостережень у ботанічних садах СРСР" [223] з урахуванням біологічних ритмів дослідних рослин. При розробці біотехнології рослин використовували методики Т.М. Черевченко [224].
Таблиця 2.1
Ботанічна характеристика та ареал природного поширення досліджуваних
тропічних і субтропічних рослин
Родина, рід, видАреал природного
поширенняЖиттєва формаБотанічна характеристика1234
Agavaceae Endl.Sansevieria Thunb.
S. cylindrica BojerПівденно-Західна АфрикаНаземна трав'яниста сукулентна рослинаДекоративно - листяна рослина. Кореневище підземне товсте до 15 мм завтовшки. Листки шкірясті, темно-зелені, циліндричні 1,5 - 2 см у діаметрі, з глибоким поздовжнім заглибленням, що звужується доверху, верхівка загострена, з часом підсихає. Квітки кремово-білі зібрані в колосовидний тирс, який біля 50 см завдовжки. Цвіте в серпні.S. grandis Hook.Тропічна Південна АфрикаНаземна трав'яниста сукулентна рослинаДекоративно - листяна рослина. Кореневище товсте, розгалужене, до 4 мм завтовшки і до 60 см завдовжки, яке переходить у наземне повзуче стебло. Листки по 2 - 3 зібрані в розетку на кінці кореневища, лінійні або широко-ланцетні, 30 - 40 см завдовжки і 10 - 15 см завширшки, темно-зелені зі світлими смугами, верхівка білувата, м'яка. Квітки білі або зеленуваті, запашні, зібрані в колосовидний тирс. Цвіте в серпні.S. kirkii Bak.Тропічна Східна АфрикаНаземна трав'яниста сукулентна рослинаДекоративно - листяна рослина. Кореневище підземне, коротке, до 15 мм завтовшки. Розетка з 8 - 11 пружних, видовжено-округлих з хвилястим краєм, завдовжки 90 см, темно-зелених з сірим відтінком та блідо-зеленою плямистістю листками. Суцвіття - складний тирс, головна вісь якого вкорочена. Квітки - блідо-лілові. Цвіте в грудні, серпні.S. senegambica Bar.Південно-Західна АфрикаНаземна трав'яниста сукулентна рослинаДекоративно - листяна рослина. Кореневище підземне, коротке, до 12 - 18 мм завтовшки. Розетка з 4-10 лінійно-ланцетних, 30 - 60 см завдовжки і до 4 см завширшки, блідо-зелених з поперековими темно-зеленими смугами листками. Суцвіття - складний колосовидний тирс. Цвіте у грудні - січні, серпні.S. stuckyi Godetr.Тропічна Західна АфрикаНаземна трав'яниста сукулентна рослинаДекоративно - листяна рослина. Кореневище коротке, підземне. Розетка з 1 - 3 лінійних до 1,8 м завдовжки, зелених з білуватими або біло-зеленими плямами листками. Край листка з червоно-коричневим кантом. Квітки білі, у складному головчастому тирсі. Цвіте у червні-липні. Продовження табл. 2.1.
1234S. sufruticosa N. E. Br.Тропічна-Східна АфрикаНаземна трав'яниста сукулентна рослинаДекоративно - листяна рослина. Кореневище коротке до 12 - 18 мм завтовшки. Розетка з 8-15 лінійно - жолобчастих, 15 - 60 см завдовжки і до 12 - 18 мм завтовшки листків. Листки з темними поперековими смугами, з часом стають темно-зеленими. Суцвіття - складний колосовидний тирс. Цвіте у травні.S. trifasciata Hook.Тропічний ліс Західної АфрикиНаземна трав'яниста сукулентна рослинаДекоративно - листяна рослина. Кореневище коротке із загостреною до 12 - 25 мм завтовшки верхівкою. Розетка з 3 - 5 видовжено-ланцетними до 1,5 м завдовжки і 2,5 - 7 см завширшки листками, темно-зелені, з світлими поперековими смугами. Квітки у циліндричному суцвітті, білі, запашні. Цвіте у квітні-травні.Amaryllidaceae Jume St. Hil.Clivia Lindl.
C. miniata Rgl.ЮАР, Непал. Гірські райони тропічних лісів Наземна трав'яниста цибулинна рослинаГарно квітуча рослина. Кореневище коротке. Ременеподібні, розширені біля основи та звужені на верхівках 45 - 60 см завдовжки і 3,5 - 6 см завширшки, темно-зелені листки, які зібрані в прикореневу розетку. Суцвіття - багатоквітковий (10 - 20 шт.) зонтик. Квітки - великі, дзвоникоподібні, яскраво-жовто-гарячого кольору. Цвіте у лютому-квітні.Haemanthus L.
H. albiflos Jacq.Південна Африка.
Гірські схили Наземна трав'яниста сукулентна цибулинна рослинаГарно квітуча рослина. Цибулина округла, іноді трохи сплюснута з боків, зелена, до 12 см у діаметрі, зовнішні луски блідо-зелені. Листки 2 - 4 шт. (частіше з'являються разом із суцвіттям), овально-подовжені, 15 -20 см завдовжки і 6 - 9 см завширшки, темно-зелені, зверху гладкі, з країв
- Київ+380960830922