РОЗДІЛ 2
ВИБІР НАПРЯМІВ ДОСЛІДЖЕНЬ, МАТЕРІАЛ ТА МЕТОДИ ВИКОНАННЯ РОБОТИ
Дисертаційна робота виконана протягом 2003-2006 рр. на кафедрі хірургії ім. проф. І.О. Поваженка факультету ветеринарної медицини навчально-наукового інституту ветеринарної медицини та якості і безпеки продукції тваринництва Національного аграрного університету і у ветеринарних клініках м. Києва. Схема досліджень наведена в табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Схема досліджень
Етап дослідженьДослідження, які проводилисяКількість тварин (зубів)1Вивчення розповсюдження, причин, симптомів перебігу і ускладнень хвороб зубів у собак, розробка методів їх діагностики1032Розробка і дослідження методу ендодонтичного втручання (екстирпація пульпи)41 (60)3Розробка і дослідження методу відновлення частини зуба пломбуванням11(12)4Розробка і дослідження методу відновлення частини зуба протезуванням9 (9)5Розробка і порівняння методів відновлення зуба при повній втраті коронки23 (24)6Розробка і дослідження методу лікування собак з прогенією різців6(20)
Статистичні дані отримували з історій хвороб собак, що були на прийомі та амбулаторних журналів прийому тварин і обробляли за допомогою програми Excel (російська версія 7.0 для Windows 2000).
У власників тварин збирали анамнез, проводили клінічне обстеження та огляд ротової порожнини собак за загальноприйнятими методиками. При потребі проводили зондування пародонту, визначення рухливості зубів, зондування каріозних порожнин та депігментованих ділянок зуба, рентгенологічні та гістологічні дослідження.
Робили ретельний огляд ротової порожнини, при якому звертали увагу на стан зубів, ясен, зубо-ясневої щілини, наявність зубного нальоту та каменю, гіпертрофії ясен, співвідношення зубів у оклюзії. Інколи, для освітлення та збільшення об'єктів, огляду важкодоступних місць, відведення в бік губи чи щоки використовували стоматологічне дзеркало. Маніпуляції проводили відповідно до описаних у літературі [23, 142].
Зондування пародонту проводили за допомогою медичного пародонтологічного зонда, який обережно вводили в зубо-ясневу щілину до відчуття перепони. Це дослідження дозволяло визначати стан зубо-ясневого прикріплення і глибину зубо-ясневої щілини, наявність та величину періодонтальних кишень, оголення фуркації коренів. Дослідження проводили за методиками, описаними у вітчизняних медичних та зарубіжних ветеринарних джерелах [2, 3, 14].
Рухливість зубів визначали медичним стоматологічним пінцетом, який накладали на коронку з орального і вестибулярного (щічного) боку, після чого проводили зміщення зуба у вестибуло-оральному, медіо-дистальному і вертикальному напрямках. Цю маніпуляцію використовували для визначення ступеня деструкції прикріплюючих тканин зуба і виконували відповідно до описаних у медичній літературі методик - А.В. Борісєнко, А.С. Грігорьян із співавторами [14, 142] з адаптацією до собак.
Зондування поверхні зуба проводили з використанням медичного стоматологічного (ендодонтичного) зонда, яким перевіряли фісури, ямки, заглиблення, контактні і пришийкові поверхні зубів для ранньої діагностики карієсу (на стадії демінералізації емалі). Зондування каріозних порожнин зуба використовували для визначення ступеня розвитку карієсу та наявності проникнення в пульпову порожнину. Зондування депігментованих ділянок проводили з метою диференціальної діагностики карієсу та патологічного стирання зубів [3, 23, 142]. Діагностичні інструменти зображені на рис. 2.1.
1 2 3
Рис. 2.1. Інструменти для діагностики хвороб зубів: 1 - стоматологічний пінцет; 2 - стоматологічне дзеркало; 3 - стоматологічний зонд.
Дослідження внутрішньої макроструктури зубо-щелепової системи проводили на рентгенівських знімках, виготовлених за допомогою рентгенівської установки 12 П 5 у рентген-кабінеті факультету ветеринарної медицини НАУ. Експозиція становила від 0,03 до 2 с., напруга струму на трубці - від 35 до 65 кВ., анодний струм - від 5 до 150 мА, фокусна відстань - 500-700 мм. Дослідження проводили на плівці ХРМ у жорстких та м'яких касетах, та стоматологічній плівці - KODAK DENTAL FILM, розміром - D у м'яких стоматологічних касетах. Використання стоматологічної плівки у ветеринарній медицині було описано рядом авторів - [3, 9, 23, 143]. Також робили знімки на радіовізіографі у рентген-кабінеті ветеринарної клініки "Алден-Вет", що розташована за адресою: м. Київ, вул. А.Ахматової 16 а.
Робили такі види знімків:
1. Зовнішньоротові знімки у жорстких касетах. При цьому собаку фіксували в бічному положенні на тому боці, який потрібно зняти, щелепи незначно розкривали (для запобігання накладення коронок зубів на альвеолярний відросток), голову злегка повертали по своїй осі (для зменшення накладення протилежної гілки щелепи). Жорстку касету ставили на стіл під ділянку зйомки, частину голови з ділянкою зйомки притискали до касети. Лампу апарата розташовували над головою собаки з проходженням променя перпендикулярно до касети, та центруванням його в центр касети.
2. Внутрішньоротові знімки у м'яких касетах. Собаку фіксували на спині або на животі, залежно від ділянки зйомки. М'яку касету закладали в рот тварини і прижимали щелепами. Лампу апарата встановлювали над верхньо- або нижньощелеповою кісткою, з проходженням променя перпендикулярно до плівки.
3. Внутрішньоротові знімки у м'яких стоматологічних касетах з використанням паралельної або бісектрисної техніки. Собаку фіксували в бічному положенні. Плівку розташовували зсередини ротової порожнини в ділянці зйомки паралельно до кореня або під кутом і притискали пальцем. Лампу апарата встановлювали так, щоб промінь пройшов перпендикулярно до плівки чи до уявної площини, що ділить навпіл кут між плівкою та віссю зуба.
Застосовували модифікації описаних за кордоном методик [3, 9, 23]. При використанні радіовізіографа собаку фіксували в бічному положенні, щелепи розкривали, голову незначно повертали по