РОЗДІЛ 2
ХАРАКТЕРИСТИКА ХВОРИХ. МАТЕРІАЛИ І МЕТОДИ ДОСЛІДЖЕННЯ
2.1.Загальна характеристика хворих
Всі дослідження і клінічні спостереження здійснювалися на базі Луганської міської клінічної дитячої багатопрофільної лікарні №3 (головний лікар доктор медицини В.Н.Бандурін), Луганського центру охорони материнства і дитинства (головний лікар В.І.Бондаренко), Луганської обласної дитячої клінічної лікарні (головний лікар В.І.Ткаченко) і кафедри факультетської педіатрії (зав.кафедрою професор Е.П.Манолова) Луганського державного медичного університету.
Дослідження проводилися в період 1995-1999 р.
Характеристика хворих дітей подана в табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Характеристика хворих на бактеріальний менінгіт новонароджених дітей за статтю, терміном виникнення і кінцем захворювання
Група дітейТерміни появи менінгітуХлопчикиДівчаткаКінець захворюванняЛетальнийСприятливийЗ бактеріальним менінгітомНа 1-7 добу життя54185517На 8-21 добу життя2161017Всього9975
(75,8%)24 (24,2%)65
(65,7%)34
(34,3%)
Як видно з табл.2.1, в основну групу ввійшли 99 хворих на бактеріальний менінгіт новонароджених дітей.
Контрольна група за статтю і віком практично не відрізнялася від основної групи. Характеристика контрольної групи представлена в табл.2.2.
Таблиця 2.2
Характеристика новонароджених дітей контрольної групи
Група дітейКількістьАбс.%Здорові немовлята3441,0Новонароджені, які народилися недоношеними 1 ступеня1012,1Діти, які народилися в асфіксії44,8Діти з внутрішньошлуночковим крововиливом, але без менінгіту22,4Новонароджені з серозним менінгітом, який розвинувся на фоні ентеровірусної інфекції3339,7Всього83100
Хворі на бактеріальний менінгіт в основну групу відбиралися суцільним методом, виняток складали новонароджені з бактеріологічно непідтвердженими діагнозами. Контрольна група складена методом випадкової вибірки.
З діагностичною і лікувальною метою всім хворим на менінгіт дітям проводили спинномозкову пункцію, вимір тиску стовпа спинномозкової рідини (СМР) та взяття цереброспінальної рідини (ЦСР) в обсязі 1-3 мл для проведення клінічного, біохімічного і бактеріологічного дослідження.
2.2.Клінічне спостереження
Клінічне спостереження за хворими було основним методом вивчення клінічної симптоматики і перебігу менінгітів у новонароджених. Кожна дитина була оглянута спеціалістами: невропатологом, кардіологом, отоларингологом, хірургом-ортопедом. За показниками хворим проводилися інструментальні методи дослідження: нейросонографія, ультразвукове дослідження серця, органів черевної порожнини і нирок, дослідження головного мозку за допомогою ядерно-магнітного резонансу (ЯМР), рентгенографія органів, ЕКГ.
Всі хворі на бактеріальний менінгіт новонароджені діти в початковому і періоді розпалу хвороби знаходилися у відділенні інтенсивної терапії, по мірі покращання стану при сприятливому закінченні захворювання діти переводилися до відділення патології новонароджених, звідки у подальшому - до відділення неврологічної реабілітації.
У 78 випадках новонароджені виходжувались у кувезах " Амеда-Пульсар", у 17 випадках спостережень знаходилися під джерелом променистого тепла "Амеда" у режимах, що відповідають тяжкості стану дітей, ступеню недоношеності, спроможності зберігати оптимальну температуру тіла.
Всім хворим немовлятам проводилася комплексна антибактеріальна й інтенсивна терапія.
Для проведення инфузійної терапії в залежності від віку новонародженого передбачалася катетеризація пупкової або інших вен дитини.
При бактеріальних менінгітах вибір антибіотика визначався результатами бактеріологічного дослідження СМР та крові. До одержання результатів дослідження немовлятам проводилася емпірична антибактеріальна терапія з використанням цефалоспоринів або ампіциліну у сполученні з гентаміцином.
Організація і забезпечення медичної допомоги немовлям дітям здійснювалися відповідно до наказу №4 МОЗ України від 05.01.96 [128]
2.3 Параклінічні методи дослідження
Обов'язковий обсяг лабораторних досліджень включав рутинні методи: клінічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, копрограма. Хворим немовлятам з підозрою на менінгіт проводилося мікроскопічне і біохімічне дослідження спинномозкової рідини, що було вирішальним у діагностиці бактеріальних менінгітів. Дані обстеження здійснювалися в клінічних лабораторіях Луганської міської багатопрофільної дитячої лікарні №3, Луганського центру охорони материнства і дитинства і Луганської обласної дитячої клінічної лікарні за допомогою уніфікованих методів, затверджених МОЗ України [109].
Біохімічні дослідження: протеінограма, коагулограма, визначення С-реактивного білка, білірубіну, аланінамінотрансферази, тімолова проба проводилися Луганською центральною біохімічною лабораторією (завідуюча Локатош Т.М.) за допомогою методик, затверджених МОЗ України [109].
З метою ідентифікації збудників менінгіту хворим проводилося бактеріологічне дослідження спинномозкової рідини та крові за методиками, затвердженими наказом №535 МОЗ СРСР від 22.04.85. "Об унификации микробиологических лабораторных исследований, применяемых в клинико-диагностических лабораториях лечебно-диагностических учреждений" [144, 117]. Бактеріологічні дослідження проводились у бактеріологічній лабораторії дитячої лікарні №3. Бактеріологічне обстеження новонароджених проведено дво-триразово в динаміці перебування в стаціонарі. Матеріалом для бактеріологічних досліджень були фекалії, змиви з носоглотки, гній, кров, спинномозкова рідина новонароджених. Матеріал у стерільних умовах засівали кількісно на чашки Петрі з м'ясо-пептонним агаром (МПА), з жовтково-сольовим (сольовим) агаром, середовищами Левіна, Плоскирева, Сабуро, Каліни К-2, Ендо, 5% кров'яним агаром. Культурально-морфологічні і біохімічні властивості бактерій вивчали загальноприйнятими методами з використанням відповідних диференційно-діаг